close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 12 września 2018

  Stan negocjacji z Wielką Brytanią, możliwe scenariusze na przyszłość, a także przygotowania Polski do brexitu to główne tematy dzisiejszej konferencji prasowej, w której wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański i podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa.


  Rozmowy w sprawie brexitu wkraczają w finałową fazę. 30 marca 2019 r. Wielka Brytania nie będzie już członkiem UE. Obecnie trwają intensywne negocjacje, których celem jest uporządkowany brexit.

   

   

  - Polski rząd robi wszystko, aby wyjście z Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było umowne, uporządkowane i przewidywalne, tak dla obywateli jak i dla przedsiębiorców – powiedział wiceminister Szymański podkreślając, iż wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest scenariusz umowny. - Tym niemniej widzimy, że w końcowej fazie negocjacji są zagadnienia, które mogą spowodować podwyższenie prawdopodobieństwa wyjścia bezumownego – dodał.

   

   

  Każdy z tych wariantów oznacza dużą zmianę dla polskich przedsiębiorców. Wielka Brytania to jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski więc konsekwencje brexitu wpłyną m.in. na przedsiębiorców eksportujących i importujących towary oraz usługi w ramach jednolitego rynku.  W Polsce trwają intensywne przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, zarówno w przypadku przyjęcia umowy jak i jej braku. Organizowane są także seminaria eksperckie z przedsiębiorcami i szereg wydarzeń zaplanowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.  - Bez względu na to, czy wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie przebiegało w sposób umowny i uporządkowany czy też nie, administracja polska będzie przygotowana do tego, żeby zareagować w sposób właściwy, aby ochrona praw polskich obywateli, a także gwarancje funkcjonowania polskiej gospodarki w relacjach polsko-brytyjskich, były zachowane – zaznaczył wiceszef MSZ.

   

   

  Wiceminister Ociepa podkreślił z kolei, iż Wielka Brytania jest istotnym partnerem handlowym Polski, dlatego kwestia jak będzie wyglądać brexit ma znaczenie strategiczne dla polskich przedsiębiorców. - Robimy wszystko,  co możliwe, aby wspierać przedsiębiorców, ale pewne działania faktyczne muszą być przeprowadzone po stronie przedsiębiorców, którzy wybiorą najlepsze środki dostosowawcze. Stąd będziemy intensyfikować działania, które mają na celu uwrażliwienie przedsiębiorców na nadchodzące zmiany – dodał wiceminister.

   

   

  W trakcie konferencji prasowej wiceministrowie Konrad Szymański i Marcin Ociepa zaprezentowali także broszurę „Brexit. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca” przygotowaną przez MSZ w porozumieniu z innymi resortami, przede wszystkim z resortem przedsiębiorczości i technologii, przedstawiającą szczegółowy zakres pytań, na które powinni odpowiedzieć sobie przedsiębiorcy. Broszura ma celu wsparcie przedsiębiorców w zidentyfikowaniu potencjalnych utrudnień, a tym samym dostosowania modelu biznesowego do nowych okoliczności. - Zdecydowaliśmy się na to, aby nasilić kontakty z przedsiębiorcami, aby podnieść świadomość tego, co może oznaczać nie tylko wyjście umowne, ale również aby przygotować się na znacznie gorszy scenariusz, który byłby oparty o bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE – podkreślił wiceminister Szymański.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

   

   

  Link do broszury

   

  2018-09-12-brexit-konfa-002
  2018-09-12-brexit-konfa-003
  2018-09-12-brexit-konfa-004
  2018-09-12-brexit-konfa-005
  2018-09-12-brexit-konfa-006
  2018-09-12-brexit-konfa-007
  2018-09-12-brexit-konfa-001

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: