close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 20 sierpnia 2015

  Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys i minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini podkreślili w środę w czasie rozmów w Helsinkach doskonały stan stosunków dwustronnych między naszymi krajami.

  - Z zadowoleniem obserwujemy rozwój dwustronnych relacji od momentu przyjęcia Wspólnego Komunikatu o wzmocnionej współpracy między Polską i Finlandią w grudniu 2011 roku – zaznaczyła wiceszefowa MSZ. - Filarami naszych kontaktów i naturalnymi obszarami wspólnej troski i uwagi są bezpieczeństwo, polityka wschodnia i rozwój regionu Morza Bałtyckiego – dodała.

   

  Ministrowie zwrócili uwagę na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE i wyzwanie, jakim dla państw członkowskich staje się napływ imigrantów. Polska i Finlandia z uwagą obserwują sytuację na Ukrainie, wskazując na konieczność realizacji postanowień porozumień mińskich.

   

  Rozmowy poświęcono m.in. perspektywom rozwoju kontaktów w regionie Morza Bałtyckiego w okresie sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponadto w  programie roboczych konsultacji w fińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta znalazły się wyzwania stojące przed Unią Europejską wobec napływu imigrantów oraz sytuacja strefy euro w związku z kryzysem greckim. Omówiono również sytuację bezpieczeństwa w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

   

  Wiceszefowa polskiej dyplomacji wzięła także udział w uroczystości przyznania Finom zasłużonym dla rozwoju współpracy polsko-fińskiej odznaczeń Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.

   

  W czwartek na seminarium Clean Baltic Sea, organizowanym przez władze Helsinek i Fundację Johna Nurminena, Henryka Mościcka-Dendys zaprezentowała priorytety polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Są nimi zrównoważony rozwój, kultura jako narzędzie rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz ochrona ludności.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: