close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 6 maja 2013

  Jedna z głównych ulic stolicy Madagaskaru nosi imię hrabiego Maurycego Beniowskiego. Dzięki polskiemu stowarzyszeniu i wsparciu polskich dyplomatów XVIII-wieczny podróżnik i konfederata barski, obwołany przez mieszkańców Madagaskaru królem, ma też w mieście tablicę ku swojej czci.

  Maurycy Beniowski upamiętniony na MadagaskarzeNowa tablica upamiętniająca niezwykle barwną postać Maurycego Augusta Beniowskiego (1746-86) znajduje się przy rue Benyowski – jednej z głównych ulic w centrum Antananarywy. Pomnik jest pierwszym na położonej u wybrzeży Afryki wyspie trwałym śladem obecności Polonii oraz historycznych powiązań między Polską a Madagaskarem.

   

  Pamiątkową tablicę w stolicy Madagaskaru odsłoniło Stowarzyszenie Polsko-Malgaskie „POLka” w ramach programu „Miejsca Pamięci Polskiej Historii i Kultury”. Działania wspierał konsul honorowy RP w Antananarywie Zbigniew Kasprzyk.


  Maurycy Beniowski był z pochodzenia Węgrem, urodzonym na terenie dzisiejszej Słowacji, jednak zawsze uważał się za Polaka. Uczestniczył w konfederacji barskiej, zawiązanej w 1768 roku i skierowanej przeciwko rosnącemu uzależnieniu I Rzeczypospolitej od carskiej Rosji. Beniowski dostał się do rosyjskiej niewoli i został zesłany na Kamczatkę, skąd na czele 90 innych skazańców uciekł porwanym statkiem. Po wielu przygodach, barwnie opisanych przez samego Beniowskiego w jego „Pamiętnikach”, uciekinierzy dotarli na Madagaskar.


  Beniowski powrócił do Europy, gdzie nakłonił władcę Francji do podjęcia próby podbicia Madagaskaru. Polak ponownie pojawił się na afrykańskiej wyspie w 1774 roku na czele francuskich wojsk i w krótkim czasie opanował wyspę. W 1776 roku mieszkańcy Madagaskaru obwołali Beniowskiego królem – w języku Malgaszy ampansakebe.


  Obfitujące w przygody życie podróżnika stało się kanwą licznych dzieł literackich. Jego własne „Pamiętniki” zrobiły furorę na przełomie XVIII i XIX wieku. Choć sam Maurycy Beniowski lubił koloryzować i podnosić wagę swoich dokonań, nie ulega wątpliwości, że polski hrabia zapisał się w historii niepodległego obecnie Madagaskaru.


  Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Madagaskaru w 1973 roku. Madagaskar podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi, która współpracuje ze Stowarzyszeniem „POLka” i polskim konsulem honorowym w Antananarywie.

   

  Źródła: Ambasada RP w Nairobi, culture.pl

  Rue Benyowski - ulica Beniowskiego w Antananarywie
  Rue Benyowski - ulica Beniowskiego w Antananarywie
  Ulica Jana Pawła II w Antananarywie i tablica poświęcona polskiemu papieżowi.
  Ulica Jana Pawła II w Antananarywie i tablica poświęcona polskiemu papieżowi.
  Konsul honorowy RP w Antananarywie Z. Kasprzyk i prezes Stowarzyszenia "POLka" A. Zięba.
  Konsul honorowy RP w Antananarywie Z. Kasprzyk i prezes Stowarzyszenia "POLka" A. Zięba.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: