close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 18 grudnia 2014

  – Jesteśmy zaszczyceni, że ukazała się polska wersja podręcznika dotyczącego azylu, granic i migracji wydanego przez Agencję Praw Podstawowych UE i Europejski Trybunał Praw Człowieka – powiedział podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far podczas otwarcia konferencji poświęconej publikacji.

  Jest to niezwykle cenne wydawnictwo dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się kwestiami azylu i migracji tj. dla prawników, sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy straży granicznej oraz urzędników imigracyjnych – ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

   

  Artur Nowak-Far podkreślił również, że 18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migrantów ustanowiony w 2000 r. przez ONZ, by uwrażliwiać społeczeństwo na przestrzeganie praw człowieka i praw przysługujących migrantom. – Idea ta powinna nam przyświecać również na co dzień – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

   

  Podręcznik zawiera przegląd przepisów mających zastosowanie do azylu, zarządzania granicami i imigracji w odniesieniu do prawa unijnego oraz systemu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. To także przewodnik po orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej dziedzinie.

   

  Konferencja promująca polską wersję podręcznika nt. azylu, migracji i granic odbyła się 18 grudnia 2014 r. z inicjatywy MSZ i MSW. Gościem specjalnym był Adriano Silvestri z Agencji Praw Podstawowych UE, który zaprezentował podręcznik. Ponadto uczestnicy wzięli udział w dyskusji poświęconej orzecznictwu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości UE w dziedzinie azylu i migracji oraz stosowaniu praw podstawowych w praktyce administracyjnej.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Podręcznik dostępny jest w wersji elektronicznej pod adresem:

  http://fra.europa.eu/sites/default/files/handbook-law-asylum-migration-borders-2nded_pl.pdf. Zachęcamy do lektury!

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: