close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 7 marca 2015

  - Zacieśniając nasze relacje z Mikronezją, państwem wyspiarskim narażonym na negatywne efekty zmian klimatu Polska daje jasny sygnał, że będzie dążyć do wypracowania nowej, zrównoważonej agendy rozwojowej po 2015 r. - podkreślił ambasador Bogusław Winid w czasie ceremonii, która odbyła się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Mikronezji przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.

  W imieniu rządu Sfederowanych Stanów Mikronezji wspólny komunikat ws. nawiązania stosunków dyplomatycznych podpisała ambasador Jane J. Chigiyal, Stała Przedstawiciel Mikronezji przy NZ, ze strony Polski ambasador Bogusław Winid. Dokument wszedł w życie z dniem podpisania.

  Mikronezja należy do krajów wyspiarskich położonych na Oceanie Spokojnym, podobnie jak sąsiadujące państwa borykających się z negatywnymi efektami zmian klimatu. Mikronezja składa się z czterech stanów o odrębnej, interesującej kulturze i historii. Na przestrzeni lat terytorium Mikronezji znajdowało się w strefie wpływów różnych krajów. Po I wojnie światowej zarządzana była przez Japonię, a po II wojnie światowej weszła w skład Powierniczego Terytorium Wysp Pacyfiku, które było kontrolowane przez USA.  W 1979 r. cztery dystrykty Terytoriów Powierniczych zatwierdziły konstytucję i przyjęły nazwę Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od 1986 Mikronezja pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: