close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 14 marca 2014

  Intensywny program promujący literaturę polską realizuje filia Instytutu Polskiego w Lipsku w czasie tamtejszych targów książki. Do 15 marca odwiedzający targi mogą brać udział w szeregu spotkań i wieczorów autorskich, prezentujących między innymi niemieckojęzyczne wydania dzieł Czesława Miłosza i Mirona Białoszewskiego.

  Polska literatura na targach książki w Lipsku„Lipsk czyta” („Leipzig liest”) – pod takim hasłem w ramach Lipskich Targów Książki codziennie odbywa się kilka prezentacji polskich książek, które przybliżają niemieckim czytelnikom pozycje z różnych gatunków literatury.

   

  Program rozpoczęła prezentacja wznowionej pod koniec 2013 roku, z inicjatywy i przy wsparciu Filii Lipsk Instytutu Polskiego w Berlinie, niemieckojęzycznej  „Historii literatury polskiej” Czesława Miłosza. W spotkaniu, które odbyło się 13  marca wzięła udział Agnieszka Kosińska - dawna osobista sekretarka noblisty, a obecnie kustosz Muzeum Czesława Miłosza w Krakowie. Prezentacji towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Czesław Miłosz. Historia literatury polskiej XX wieku” wyprodukowanego przez Telewizję Polską.

   

  „Kurier pamięci. Życie Jana Karskiego” Marty Kijowskiej, to kolejne dzieło, prezentowane w Lipsku miłośnikom literatury. O książce, w kontekście trwającego Roku Jana Karskiego, będzie można porozmawiać  14 marca 2014 r. z jej autorką.

   

  Tego samego dnia goście Lipskich Targów Książki zapoznają się między innymi z wydaną wspólnie przez Uniwersytety Wrocławski i Lipski książką „Moi Ślązacy. Mój Śląsk”, zawierającą eseje i wypowiedzi wybitnych Polaków i Niemców wywodzących się ze Śląska, a także z niemieckojęzycznym wydaniem „Morfiny” Szczepana Twardocha.

   

  Program „Lipsk czyta” to nie tylko promocja polskiej literatury, ale również literatury niemieckiej mówiącej o Polsce. Przykładem takiej książki może być biografia „Bronisław Geremek, strateg polskiej rewolucji” Reinholda Vettera, dziennikarza odznaczonego w 2010 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Medalem Wdzięczności za wsparcie dla polskiej opozycji w latach 80-tych.

   

  Targom książki towarzyszy także współorganizowane przez Instytut Polski w Lipsku, 21. Forum Europejskie, odbywające się pod hasłem „10 lat rozszerzenia na Wschód. Czy nowa Europa jest kompletna?” oraz program „TRANZYT. Kilometr 2014”, w ramach którego wspólnie prezentowana jest literatura z Polski, Białorusi i Ukrainy.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: