close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 21 kwietnia 2015

  W przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, rozpoczyna się „Książkowy Arsenał” - największe Targi Książki na Ukrainie. W Kijowie, od 22 do 26 kwietnia 2015 roku, goście targów będą mogli wziąć udział w prezentacjach ukraińskich tłumaczeń polskich książek i spotkać się z autorami.

  Podczas targów pisarze i działacze kultury z 12 krajów spotkają się na międzynarodowej scenie zatytułowanej „Café Europa”. Organizatorem wydarzenia są Instytut Polski w Kijowie i Czeskie Centrum.

   

  W ramach polskiego programu literackiego  Stanisław Łubieński, przedstawi reportaż historyczny „Pirat stepowy”, który prezentuje biografią najsłynniejszego ukraińskiego anarchisty XX wieku, Nestora Machno. Lidia Ostałowska, autorka reportaży o mniejszościach narodowych zaprezentuje swoją książkę „Farby wodne”.  Czytelnicy będą mogli również wziąć udział w spotkaniu autorskim z Lidią Ostałowską w Kijowskim Teatrze Romów. Autor powieści „Saturn”-  Jacek Dehnel, wraz ze znaną ukraińską pisarką młodego pokolenia Sofiją Andruchowycz, weźmie udział w dyskusji: „Cenzura i samocenzura w kulturze polskiej”. Janusz Leon Wiśniewski podczas „Książkowego Arsenału” przedstawi swoją nową książkę „Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości”.

   

  Aneta Kamińska przygotowała antologię wierszy napisanych przez ukraińskich poetów pod wpływem wydarzeń rewolucji godności na Ukrainie: ”Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy”. Z okazji 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego, w ramach Targów odbędzie się prezentacja  tomiku jego wierszy pt. „Inna modlitwa“. Ponadto laureat Nagrody  im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego z 2009 roku, ukraiński pisarz i poeta Serhij Żadan w ramach trasy promocyjnej „Zhadan - Miłosz” przedstawi nowy tomik swoich wierszy oraz swoich tłumaczeń wybranych wierszy Czesława Miłosza pt. „Życie Marii”.

   

  Podczas targów po raz piąty zostanie wręczona Nagroda Literacka im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Raz na dwa lata wyróżnienie przyznawane jest ukraińskim pisarzom za konsekwencję w realizacji drogi twórczej, innowacyjność formy, łamanie stereotypów i uniwersalizm przesłania. Inicjatorem nagrody jest Instytut Polski w Kijowie.

   

  Program piątych Międzynarodowych Targów Książki w stolicy Ukrainy można znaleźć na stronie http://artarsenal.in.ua/event150.html

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot. Plakat promujący Arsenał Książkowy w Kijowie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: