close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 28 listopada 2016

  Minister Witold Waszczykowski wziął udział w pierwszych polsko-brytyjskich międzyrządowych konsultacjach pod przewodnictwem premierów Polski i Wielkiej Brytanii Beaty Szydło i Teresy May.

  Ministrowie spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski i Boris Johnson, omówili dziś kwestie współpracy dwustronnej, sytuacji w Rosji i na Ukrainie. Rozmawiali także o przyszłości relacji UE i konsekwencjach referendum brytyjskiego. Wśród tematów dyskusji znalazły się również zagadnienia polityki bezpieczeństwa, problematyki bliskowschodniej, w tym Syrii, migracji i wyborów prezydenckich w USA. Ważnym tematem rozmów był status polskich obywateli zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Minister Waszczykowski podkreślił, że ochrona praw Polaków i zagwarantowanie im bezpieczeństwa należą do priorytetów rządu i resortu spraw zagranicznych. – Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski w Europie. Konsultacje międzyrządowe to widoczny znak naszych długoletnich, bliskich relacji, które podnosimy dziś na wyższy i ambitniejszy poziom. Dzisiejsze spotkanie ma wymiar historyczny – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dziękując za pomoc władz brytyjskich w walce z incydentami o podłożu ksenofobicznym minister Waszczykowski zwrócił uwagę na potrzebę wspólnej pracy na rzecz podnoszenia świadomości na temat wkładu Polaków w rozwój Wielkiej Brytanii.

   

   

  Minister Waszczykowski wziął także udział w sesji plenarnej ministrów podsumowującej obrady oraz w przyjęciu dla liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii wydanym przez premier May. Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z ministrem ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, z którym omówił przygotowania Wielkiej Brytanii do wyjścia ze wspólnoty.

   

   

   

  Wizyta polskiej delegacji rozpoczęła się od wspólnego złożenia kwiatów przez szefowe rządów pod pomnikiem Lotników Polskich na lotnisku wojskowym Northolt. W rozmowach  w Londynie ze strony polskiej uczestniczyli także wicepremier, szef resortów rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele kierownictwa resortów Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

   

  Na zakończenie konsultacji międzyrządowych przyjęto wspólną deklarację podsumowującą obrady.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: