close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 28 kwietnia 2014

  Po raz pierwszy podniesiono dziś flagę państwową na siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Doniecku na Ukrainie.

  Konsulat RP w Doniecku jest najmłodszą polską placówka na Ukrainie. W fazie rozruchu jest od lata zeszłego roku, teraz zacznie wydawać wizy. Swoim zasięgiem obejmuje trzy obwody: doniecki, ługański i zaporoski. - Mieszka w nich stosunkowo dużo Polaków, między 8 a 15 tys. Są to osoby od dziesięcioleci a niekiedy stuleci osiadłe w tym regionie. Są jednak źródła wskazujące, że liczba osób mających polskie korzenie może być kilkakrotnie większa - mówił w trakcie uroczystości Konsul Generalny RP w Doniecku Jakub Wołasiewicz.
   
  Działalność Konsulatu jest ściśle związana z naczelnym zadaniem służby konsularnej – ochroną praw, interesów RP i jej obywateli za granicą. - Służba konsularna to ta część działalności dyplomatycznej, z którą najczęściej stykają się nasi obywatele. To też wizytówka Polski poza granicami kraju. Ma dawać obraz Polski nowoczesnej, sprawnej, świadczyć o wysokim poziomie administracji publicznej – mówił minister Radosław Sikorski w marcu br. podczas prezentacji raportu podsumowującego działania polskiej służby konsularnej w 2013 r. - Polska służba konsularna to prawie 600 konsulów w 127 placówkach na świecie. Nie zajmują się jedynie wydawaniem paszportów i wiz. Istotą pracy konsula jest to, czego w raporcie być nie może – za każdym razem to konkretna ludzka sprawa, realny problem – zaznaczył w marcu szef polskiej dyplomacji. Przypomniał, że do zakresu obowiązku konsulów należą tysiące, interwencji, wizyt w więzieniach, szpitalach, nocne dyżury, podróże do miejsca wypadków. To wszystko zalicza się do nierejestrowanych czynności konsularnych. - W kontaktach w konsulami używam własnej definicji sukcesu: nie każde zadanie wiąże się z wyzwaniem, ale każde wyzwanie jest Państwa zadaniem – powiedział minister.
   
  Działania polskiej służby konsularnej wpisują się w realizację celów Partnerstwa Wschodniego, poprzez ułatwianie naszym wschodnim sąsiadom korzystania z wyjazdów do Polski i UE. Swoim działaniem udowadniamy naszym partnerom z UE, że ruch osobowy ze Wschodu nie wywołuje zagrożenia migracyjnego i ma pozytywny wymiar ekonomiczny.
   
  Dzięki „inteligentnej polityce wizowej” i korekcie obszarów okręgów konsularnych znacznie skrócono czas oczekiwania na polską wizę na Ukrainie, gdzie potrzeby stale rosną. W 2013 r. w Konsulatach RP na Ukrainie wydano łącznie 720 675 wiz Schengen typu A,C i krajowych typu D. 
   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych
   

   

  1
  2
  3
  5
  6 index
  IMG_3848
  IMG_3851
  IMG_3855
  IMG_3860
  IMG_3866
  IMG_3876
  IMG_3895
  IMG_3919

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: