close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 18 maja 2016

  – Poszanowanie praw człowieka, zasad demokracji oraz rządów prawa jest podstawowym warunkiem bezpieczeństwa na naszym kontynencie – podkreślił wiceminister Aleksander Stępkowski podczas posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy 18 maja w Sofii.

  Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że zapewnienie bezpieczeństwa w Europie jest dziś najważniejszym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Przypomniał, że szacunek dla praw człowieka, standardów demokratycznych i rządów prawa nadal bywa podawany w wątpliwość w niektórych państwach członkowskich Rady Europy, a istniejący ład międzynarodowy bywa podważany przez akty przemocy czy przypadki rewizji granic.

   

   

   

   

  Wiceminister Stępkowski podkreślił poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. – Przestrzeganie postanowień porozumień mińskich, w tym zawieszenie broni na obszarach kontrolowanych przez nielegalne grupy zbrojne wspierane przez Federację Rosyjską, jest kluczowe, by zapobiec dalszym poważnym i systematycznym naruszeniom praw człowieka we Wschodniej Ukrainie – zaznaczył. Wiceszef polskiej dyplomacji odniósł się również do raportu Sekretarza Generalnego Rady Europy na temat stanu praw człowieka, demokracji i rządów prawa w Europie. Wskazał na szczególną rolę Rady Europy w umacnianiu pokoju i poszanowania praw człowieka w Europie, m.in. poprzez pomoc ekspercką i rozpowszechnianie dobrych praktyk wśród państw członkowskich Organizacji.

   

  Komitet Ministrów jest najważniejszym organem decyzyjnym Rady Europy, który spotyka się raz do roku na sesjach ministerialnych. W jego skład wchodzą ministrowie spraw zagranicznych wszystkich 47 państw członkowskich Organizacji.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: