close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 16 września 2015

  Wyzwania związane z kryzysem uchodźczym oraz perspektywy uregulowania sytuacji na Ukrainie zdominowały dyskusję wiceministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec podczas środowego spotkania w Pradze, zorganizowanego przez czeską prezydencję w V4.

  - Solidarność nie jest dla nas pustym słowem, jesteśmy gotowi wziąć na swoje barki część odpowiedzialności, ale na zasadzie dobrowolności, a nie mechanizmu kwot - powiedział wiceszef MSZ Konrad Pawlik, który reprezentował na spotkaniu stronę polską.

  Uczestnicy omówili również sytuację na wschodzie Ukrainy. Zgodzili się, że choć ostatnie zawieszenie ognia daje powody do umiarkowanego optymizmu, to jednak kompleksowe uregulowanie polityczne jest wciąż odległą perspektywą. W ocenie ministrów wyzwaniem pozostaje m.in. organizacja przewidzianych w porozumieniu z Mińska wyborów regionalnych.

  W trakcie dyskusji ministrowie wskazali również, że format V4 powinien inspirować państwa Partnerstwa Wschodniego do zacieśniania współpracy regionalnej.

  Obecnie Partnerstwo Wschodnie to głównie narzędzie budowania relacji z UE. Przyszłość i skuteczność tego instrumentu będzie jednak zależeć od zdolności partnerów do współdziałania także we własnym gronie. – Jesteśmy gotowi wspierać ten proces – zapewnili ministrowie.

  Na spotkaniu pozostałym delegacjom przewodniczyli: Ivo Sramek, wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, Igor Slobodnik, Sekretarz Stanu w MSZ Słowacji, Istvan Mikola, Sekretarz Stanu w MSZ Węgier oraz Markus Ederer, Sekretarz Stanu w MSZ RFN.  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: