close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 26 maja 2018

  - NATO powinno być elastyczne, konsekwentne i solidarne - powiedział w Sejmie minister Jacek Czaputowicz w swoim wystąpieniu w ramach Wiosennej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

  Szef polskiej dyplomacji wziął udział w posiedzeniu Komisji Politycznej ZP NATO, w trakcie którego przedstawił priorytety polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

   

   

  - Sojusz Północnoatlantycki pozostaje głównym wielostronnym instrumentem polskiej polityki bezpieczeństwa - zapewnił minister Jacek Czaputowicz podkreślając wagę stałego i obronnego charakteru wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance. - O złożoności współczesnego środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego decydują zarówno zagrożenia tradycyjne, jak i te, które pojawiły się stosunkowe niedawno: terrorystyczne, cybernetyczne czy hybrydowe. O tych pierwszych zdążyliśmy zapomnieć w pierwszej dekadzie po zakończeniu Zimnej Wojny, ale przypomniała nam o tym Rosja, dokonując aneksji Krymu i agresji na Ukrainę. Dlatego odtwarzamy nasz sojuszniczy potencjał odstraszania i obrony. Musimy dostosować planowanie wojskowe do aktualnych potrzeb i prowadzić niezbędne ćwiczenia wojskowe – mówił szef polskiego MSZ. Zwrócił przy tym uwagę na polski wkład w powiększanie zdolności obronnych Sojuszu zaznaczając, że "w polskiej polityce bezpieczeństwa kładziemy nacisk na rozbudowę własnego potencjału wojskowego, także na użytek obrony sojuszniczej".

   

   

  W swoim przemówieniu minister zwrócił również uwagę, że "konflikt rosyjsko-ukraiński pozostaje najważniejszym punktem odniesienia dla polityki bezpieczeństwa [Polski], jedynego państwa Unii Europejskiej, które graniczy jednocześnie z agresorem i ofiarą tej agresji.”  - W postępowaniu i wciąż agresywnej postawie Moskwy nie pojawiły się żadne elementy, które uzasadniałyby zmianę stanowiska Sojuszu nazwanego „kompromisem warszawskim”. Oznacza on konsekwentne odstraszanie Rosji i jednoczesną gotowość do dialogu w zależności od zmiany jej aktywności na arenie międzynarodowej – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

   

  - Pragniemy, aby lipcowy szczyt dał okazję do dalszej poprawy zdolności Sojuszu do obrony i odstraszania w celu zapewnienia bezpieczeństwa państw członkowskich – dodał szef MSZ.

   

   

  W Wiosennej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie biorą również udział m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli, a ze strony polskiej marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz premier Mateusz Morawiecki. Wydarzenie zgromadziło ponadto kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich NATO oraz z krajów stowarzyszonych z Sojuszem i posiadających status obserwatora.

   

  Spotkanie w Warszawie poprzedza zaplanowany na lipiec szczyt NATO w Brukseli z udziałem głów państw i szefów rządów państw członkowskich.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: