close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 7 grudnia 2015

  „Chcieliśmy być wolni. Opowieści z Powstania Warszawskiego 1944” to najnowsza publikacja wydana wspólnie przez Instytut Polski w Pradze, Stowarzyszenie Pant i Muzeum Powstania Warszawskiego. Czescy czytelnicy poznają historię Powstania Warszawskiego nie z perspektywy przywódców i wielkiej polityki, ale zwykłych uczestników – żołnierzy, cywilów, kobiet.

  Publikacja zawiera siedem tekstów polskich autorów, do książki dołączono również film „Powstanie Warszawskie” wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego.  We wstępie ukazane jest tło historyczne Powstania Warszawskiego dla zagranicznej publiczności. Kolejne teksty mają formę reportażową i wspomnieniową. Końcowy esej filozofa Dariusza Gawina „Oślepiający blask wolności” to próba wpisania wydarzeń z 1944 roku w szerszy kontekst historyczny.

   

  -Wiosenna prezentacja filmów „Powstanie Warszawskie” i „Miasto 44” potwierdziła duże zainteresowanie czeskiej publiczności tematem wojennej Warszawy. Zdecydowaliśmy, że zakończeniem obchodów zwycięstwa nad nazizmem będzie wydanie publikacji w tym temacie – powiedziała Agnieszka Kwiatkowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

   

  Publikacja promuje mniej znane elementy historii Postawania. Czescy odbiorcy będą mogli przeczytać m. in. o Rzezi Woli w tekście Piotra Gursztyna. Z kolei fragmenty książki Anny Herbich ukazują Powstanie Warszawskie z kobiecego punktu widzenia. Reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej przedstawia problem powtórnego zaludniania zamienionej w gruzy stolicy Polski na początku 1945 roku.

   

  Książka, którą można kupić w czeskich księgarniach to kolejna publikacja wydana z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej przez Instytut Polski w Pradze. Instytut zainicjował w październiku projekt „SUPERbohaterowie”, który poprzez film, wydarzenia medialne i literaturę prezentuje polską narrację historyczną czasu wojny.  W październiku ukazał się dodatek specjalny do opiniotwórczego tygodnika „Echo” poświęcony polskim i czeskim „SUPERbohaterom” czasów wojny. Zaprezentowano w nim m. in. postać Josefa Frantiska – czeskiego pilota walczącego w polskim lotnictwie w trakcie kampanii wrześniowej, a następnie w polskim Dywizjonie 303. Przed końcem roku ukaże się także publikacja skierowana do młodszych czytelników: historia niedźwiedzia „Wojtka spod Monte Cassino”.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: