close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 3 listopada 2015

  Minister Grzegorz Schetyna wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje nowym polskim ambasadorom. Piotr Stachańczyk obejmie placówkę przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, a Marcin Wojciechowski będzie reprezentował Polskę na Ukrainie.

  Wręczając nominację Piotrowi Stachańczykowi szef dyplomacji pokreślił znaczenie wieloletniego doświadczenia nowego ambasadora w zakresie prawa i stosunków międzynarodowych. – Jestem przekonany, że Pana bogata wiedza oraz dogłębna znajomość problematyki praw człowieka przyczynią się do sukcesu misji Stałego Przedstawiciela RP – zaznaczył minister.

   

  – Stosunki polsko-ukraińskie są dziś lepsze niż kiedykolwiek, ale to nie znaczy, że nie należy nad nimi pracować we wszystkich wymiarach – powiedział minister Schetyna zwracając się do Marcina Wojciechowskiego. – Życzę powodzenia w tym trudnym i odpowiedzialnym zadaniu – dodał minister.

               

                                                                                                                    Biuro Rzecznika Prasowego
                                                                                                            Ministerstwo Spraw Zagranicznych


  Piotr Stachańczyk – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie

   

  Od 1990 r. w MSW. W latach 1990-91 był dyrektorem Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych, a następnie (1991-92) wicedyrektorem Departamentu Społeczno-Administracyjnego. Od 1992 do 1993 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Urzędzie Rady Ministrów. W latach 1993-94 wicedyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich w MSW. W 1994 r. rozpoczął pracę w MSZ – początkowo jako wicedyrektor, a następnie (1995-98) dyrektor Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa. Od 1998 do 2001 r. był podsekretarzem stanu w MSW, a także członkiem zespołu negocjującego przystąpienie Polski do UE. W latach 2001-2007 prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców. Od 2007 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

   

  Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz aplikację sędziowską. Jest współautorem wszystkich ustaw odnoszących się do problematyki migracji, repatriacji i obywatelstwa przyjętych od 1997 r. przez Sejm.  Zna język angielski.

   

  Marcin Wojciechowski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie

   

  W latach 1998-2012 pracował jako dziennikarz „Gazety Wyborczej” specjalizujący się z zagadnieniach Europy Wschodniej i problematyce międzynarodowej. Od 1999 do 2003 r. był korespondentem „Gazety Wyborczej” na Ukrainie, a w latach 2003-2005 i w 2010 r. – w Rosji. Od 2012 do 2013 r. wiceprezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Od września 2013 r. pełni funkcję rzecznika prasowego MSZ.

   

  Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarstwa na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym. Autor filmów dokumentalnych i publikacji na temat Ukrainy. Wieloletni współpracownik pisma „Nowa Europa Wschodnia”. Zna języki: angielski, francuski, rosyjski i ukraiński.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: