close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 6 sierpnia 2015

  Minister Grzegorz Schetyna wręczył dziś Leszkowi Soczewicy nominację Prezydenta RP na nowego ambasadora RP w Republice Słowackiej.

  Słowacja jest nie tylko naszym sąsiadem, ale też państwem wchodzącym w skład flanki NATO. Dlatego cieszę się, że ambasadorem w tym kraju zostaje człowiek z tak szerokim doświadczeniem w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział szef dyplomacji zwracając się do Leszka Soczewicy. Wśród najważniejszych zadań nowego ambasadora minister Schetyna wymienił m.in. rozwijanie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która powinna utrzymać mocną pozycję w UE, a także dalsze wzmacnianie współpracy w dziedzinie gospodarczej.

   

  Leszek Soczewica – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Słowackiej

   

  Jest generałem dywizji rezerwy. W latach 2012-2014 zajmował stanowisko szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pełniąc jednocześnie funkcję szefa Polskiej Misji Wojskowej w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN). Dwukrotnie przebywał na placówkach dyplomatycznych, jako attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy Ambasadach RP w Lizbonie (1999-2002) i Waszyngtonie (2007-11). Od 1990 r. zajmował się różnymi aspektami polityki zagranicznej MON i Sił Zbrojnych RP (m.in. pełnił obowiązki dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, 2003). Od sierpnia 2014 r. pełni funkcję podsekretarza stanu w MSZ ds. bezpieczeństwa i polityki amerykańskiej.

   

  Jest absolwentem Wydziału Cybernetyki WAT (1984), skończył także studia ekonomiczne w Stanach Zjednoczonych (Naval Postgraduate School, Monterey, 1994) i NATO Defense College (Rzym, 2004). Zna język angielski, rosyjski i portugalski.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: