close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 4 kwietnia 2013

  Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, 1 kwietnia w Reykjaviku rozpoczęła działanie ambasada RP w Republice Islandii. Głos i rola Polaków, którzy stanowią dziś najliczniejszą grupę narodowościową w Islandii, będą teraz jeszcze silniejsze.

  Utworzenie ambasady w Reykjaviku ma służyć wzmocnieniu kontaktów politycznych między Polską, a Islandią, a także zacieśnieniu współpracy gospodarczej, kulturalnej i naukowej. Otwarcie ambasady ma szczególne znacznie dla polskich obywateli, których na terenie Islandii przebywa obecnie ponad 10 tysięcy. Stanowią największą grupę narodowościową, spośród obywateli państw obcych mieszkających na Islandii – to ponad połowa ogółu zarejestrowanych cudzoziemców. Podniesienie znaczenia i roli naszych obywateli w społeczeństwie islandzkim i jego środowiskach opiniotwórczych jest jednym z ważniejszych zadań ambasady.

   

  Utworzenie ambasady RP w Islandii jest elementem realizowanej przez ministra Radosława Sikorskiego racjonalizacji sieci zagranicznych przedstawicielstw Polski. Polega ona na dostosowaniu struktury polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych do zmieniających się potrzeb. W ciągu ostatnich 6 lat Polska otworzyła następujące nowe placówki dyplomatyczno-konsularne: ambasady w Podgoricy i Astanie; konsulaty generalne w Manchesterze, Reykjaviku, Sewastopolu, Winnicy i Doniecku; agencje konsularne w Smoleńsku i Irbilu; stałe przedstawicielstwo RP przy UNESCO oraz Instytuty Polskie w Brukseli, Madrycie, Tokio i New Delhi.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: