close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 27 czerwca 2013

  Dzięki działaniom MSZ i MON oraz polskich historyków wojskowości, a także przychylności władz węgierskich, do Polski trafił egzemplarz unikatowego pistoletu maszynowego Mors sprzed II Wojny Światowej. Broń na ręce dyrektora Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Mirosława Giętkowskiego przekazał 27 czerwca w Warszawie podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid.

  Dzień wcześniej w Budapeszcie minister Radosław Sikorski otrzymał legendarną broń z rąk dyrektora budapesztańskiego Muzeum i Instytutu Historii Wojskowej. Odnaleziony na Węgrzech Mors będzie już drugim egzemplarzem w Polsce. Obecnie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się przekazany z Moskwy w 1983 r. Mors pozbawiony oryginalnej lufy oraz magazynka, którego niestety brakuje także w Morsie węgierskim. Nowy nabytek muzeum bydgoskiego ma za to zachowane celownik i lufę (choć pozbawioną cech bojowych). Po wybuchu II Wojny Światowej, aby uchronić broń przed przejęciem przez Niemców i Sowietów, prawdopodobnie 18 września 1939 r. w Munkácsu (pol. Mukaczewo), Mors został przekazany w depozyt stronie węgierskiej.

   

  – MSZ pragnie podziękować wszystkim, których wiedza, zaangażowanie i determinacja pomogły w odnalezieniu i sprowadzeniu do kraju tej legendarnej broni. – powiedział wiceminister Winid podczas uroczystego przekazania Morsa. Dodał, że w Bydgoszczy dołączy do bogatej kolekcji broni palnej. Znajdzie się w ekspozycji obok innej unikalnej broni z czasów II RP – polskiego karabinu przeciwpancernego Ur, który został pozyskany przez MSZ z Norwegii i przekazany do bydgoskiego muzeum przez ministra Sikorskiego w 2012 r.

   

  Pistolet maszynowy Mors jest świadectwem wysokiego poziomu polskiej myśli technicznej w okresie międzywojennym oraz determinacji ówczesnych władz do budowy polskiego przemysłu zbrojeniowego. Broń została zaprojektowana przez inżynierów Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego w latach 1936-1938. Mors został wyprodukowany w krótkiej, liczącej zaledwie 35-40 egzemplarzy partii próbnej. Z powodu wybuchu II Wojny Światowej nie zdążył trafić do uzbrojenia liniowych jednostek Wojska Polskiego.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: