close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 3 września 2016

  W sobotę zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w Bratysławie. Szefowie dyplomacji rozmawiali z przedstawicielami Turcji i państw Partnerstwa Wschodniego.

  W drugim dniu spotkania szefowie resortów spraw zagranicznych rozmawiali z ministrem ds. europejskich Turcji Ömerem Çelikiem m.in. o sytuacji w Turcji po nieudanej próbie zamachu stanu. Podkreślono chęć intensyfikowania dialogu z Turcją. W ocenie szefów dyplomacji potrzebne jest partnerstwo między Turcją a UE w obszarze migracji.

   

   

  Drugim ważnym elementem sobotnich obrad były rozmowy z przedstawicielami państw Partnerstwa Wschodniego - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Dyskutowano o przyszłości projektu Partnerstwa Wschodniego i perspektywach dalszego rozwoju stosunków między UE a tymi krajami.

   

  W piątek, podczas pierwszego dnia spotkania, rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego poświęcone były relacjom Unii Europejskiej z Turcją oraz strategii globalnej UE w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał również o sytuacji na wschodzie Ukrainy i implementacji porozumień mińskich.

   

   

  Gospodarzem bratysławskiego spotkania był Miroslav Lajčák, minister spraw zagranicznych i europejskich Republiki Słowackiej. Poprzednie spotkanie w formule Gymnich odbyło się Amsterdamie 5-6 lutego 2016. Spotkania w formule Gymnich odbywają się tradycyjne raz w ciągu półrocza każdej kolejnej prezydencji. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, gdzie w 1974 r., podczas niemieckiej prezydencji, odbyły się pierwsze tego typu rozmowy.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: