close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 16 czerwca 2016

  Stosunki polsko-azerbejdżańskie i polsko-irańskie były tematem wywiadu, którego minister Witold Waszczykowski udzielił azerbejdżańskiej agencji informacyjnej Trend.

  Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że polską obecność w Azerbejdżanie datuje się na koniec XVIII w. – W XIX w. Polacy odegrali istotną rolę w rozwoju Azerbejdżanu, podobnie jak w górnictwie ropy naftowej – przypomniał szef polskiej dyplomacji. – W ówczesnym zabytkowym centrum Baku wiele budynków wzniesiono według planów polskich architektów, m.in. Eugeniusza Skibińskiego – dodał minister.

   

  We współczesnych dwustronnych stosunkach między Polską a Azerbejdżanem brak jest punktów spornych – zauważył szef resortu dyplomacji. Jak podkreślił, Polska i Azerbejdżan powinny się obecnie skupić na pogłębianiu współpracy, zwłaszcza gospodarczej i społecznej. – Wartość wymiany handlowej między obydwoma krajami sięgnęła w 2015 r. 150 mln dolarów, co z całą pewnością nie odzwierciedla potencjału naszych relacji – zaznaczył minister Waszczykowski. – Jesteśmy szczególnie zainteresowani rozwijaniem polskiego eksportu (okręty, maszyny rolnicze) do Azerbejdżanu – dodał.

   

   

   

  Jak stwierdził minister Waszczykowski, Polska pozytywnie ocenia plany dywersyfikacji azerbejdżańskiej gospodarki oraz zmniejszenia jej zależności od eksportu surowców. Zauważył też, że wiele polskich firm posiadających doświadczenie w wykorzystaniu innowacyjnych technologii miałoby wiele do zaoferowania w tej dziedzinie.

   

  Zapytany o podpisane niedawno memorandum o porozumieniu między Polską a Iranem minister Waszczykowski odpowiedział, że zanim te wstępne ustalenia przerodzą się w wiążące porozumienia, polscy i irańscy partnerzy muszą jeszcze przebyć długą drogę. Szef polskiej dyplomacji wyraził ponadto zadowolenie z niedawnej decyzji międzynarodowego stowarzyszenia instytucji finansowych SWIFT o zniesieniu barier prawnych dla przekazów pieniężnych między UE a irańskimi bankami.

   

  Dywersyfikacja dostaw, poszukiwanie nowych źródeł i dostawców oraz kanałów dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego to kwestie o strategicznym znaczeniu dla Polski – podkreślił minister w odpowiedzi na pytanie, czy Polska planuje zakup ropy naftowej z Iranu.

   

   

  Źródło: Trend News Agency

  http://en.trend.az/azerbaijan/politics/2545960.html

  http://en.trend.az/iran/business/2546133.html

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: