close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 10 marca 2016

  O szczycie NATO w Warszawie, wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu oraz relacjach polsko-niemieckich mówił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „Le Temps” szef polskiej dyplomacji.

  – Chcemy rozmieszczenia oddziałów NATO na terytorium Polski i na wschodniej flance NATO, w krajach nadbałtyckich, w Rumunii. Uważamy, że brak oddziałów i instalacji obronnych, takich jak np. urządzenia rozpoznania i kontroli, to oznaka słabości. Nie zgadzamy się z niektórymi naszymi sojusznikami, którzy uważają, że rozmieszczenie oddziałów na terytorium polski miałoby oznaczać konfrontację z Rosją. Nasza filozofia jest inna: sądzimy wręcz przeciwnie, że brak oddziałów, sprzętu obronnego na flance, może zachęcić do przetestowania systemów bezpieczeństwa NATO – zaznaczył minister Waszczykowski mówiąc o polskich oczekiwaniach w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie.

   

  Pytany o relacje z Niemcami szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że zachodni sąsiad pozostaje ważnym partnerem Polski, szczególnie w dziedzinie gospodarki. –Wartość wymiany handlowej wynosi ok. 70– 80 mld euro rocznie. Chcemy utrzymać tę współpracę – powiedział  minister Waszczykowski. – W kilku dziedzinach nasze interesy się rozmijają. Na przykład w sprawie bezpieczeństwa. Uważamy, że zasługujemy na taki sam poziom bezpieczeństwa w Polsce, jaki jest w Niemczech. Także w dziedzinie energii uważamy, że współpraca Niemiec z Rosją – budowa gazociągu omijającego Europę Środkową, tak jak Nordstream – nie pomaga naszym interesom gospodarczym. To przedsięwzięcie niepotrzebne i bezzasadne z punktu widzenia ekonomii. Skoro Niemcy decydują się ominąć Polskę, to oznacza brak solidarności. Może się wydawać, że to są błahe sprawy, ale jest to ważne dla naszych interesów. To nie znaczy, że są napięcia. Chcemy tylko wyjaśnić pewne rzeczy – powiedział minister.

   

  Odnosząc się do sytuacji wewnętrznej w kraju minister Waszczykowski podkreślił, że w Polsce nie ma żadnego kryzysu – Po prostu wygraliśmy wybory w listopadzie ubiegłego roku. Były to wybory demokratyczne, przeprowadzone zgodnie ze standardami uznanymi przez wspólnotę międzynarodową. Utworzyliśmy rząd, który stara się zrealizować program poparty przez większość głosujących Polaków. Wszystkie zmiany prawne są przyjmowane przez Sejm – powiedział  szef MSZ. – Polska jest krajem suwerennym i niepodległym – dodał minister Waszczykowski.

   

  Źródło: „Le Temps”

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: