close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 1 sierpnia 2016

  – Pielgrzymi, którzy przyjechali na ŚDM, wywieźli z Polski świetny obraz Polski – powiedział minister Waszczykowski w rozmowie z RMF FM.

  Szef resortu dyplomacji zgodził się z tezą redaktora Mariusza Piekarskiego, że po Światowych Dniach Młodzieży zyskaliśmy jako kraj. – Zyskaliśmy na organizacji, gościnności, na tym jak przekazywaliśmy naszą gościnność – stwierdził minister Waszczykowski, wyrażając jednocześnie zadowolenie z bezpiecznego przebiegu wydarzenia.  – Świat wokół jest niepewny i niestabilny. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z wieloma sytuacjami w Europie. Odetchnęliśmy z ulgą, że ten wysiłek organizacyjny opłacał się i wszystko zadziałało – oświadczył minister.

   

  Nawiązując do słów papieża o tym, że potrzebna jest gotowość do przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu, minister Waszczykowski przypomniał, że „w Polsce znalazło się wiele lat temu ponad 100 tys. Czeczeńców, jesteśmy otwarci na tych, którzy starają się wyjechać z Ukrainy i jesteśmy otwarci na tych, którzy do Polski dotrą”.  – Natomiast mówimy otwarcie - nie ma zgody na to, aby polski rząd, polskie władze dokonywały relokacji siłowych, gdzieś z jakichś obszarów Europy do Polski, żeby w Polsce trzymano uchodźców siłą – zaznaczył szef MSZ.  

   

   

   

   

   

   

  Minister Waszczykowski wspomniał, że tydzień temu przebywał z jednodniową wizytą w Jordanii z dużą pomocą rządu dla uchodźców. Szef polskiej dyplomacji dodał, że we „we wtorek ubiegłego tygodnia rząd przyjął specjalny pakiet o zwiększeniu pomocy dla Jordańczyków, Libańczyków i Irakijczyków, którą będziemy w przyszłym roku również wysyłać”.

   

  W kontekście uruchomienia przez Komisję Europejską drugiego etapu procedury ochrony praworządności względem Polski, minister Waszczykowski powiedział, że „Polska nie akceptuje tej procedury, bo jest to wewnętrzny regulamin Komisji, procedura pozatraktatowa, do której się nie będziemy odnosić”. Szef MSZ podkreślił, że Polska odrzuca możliwość nałożenia przez Komisję Europejską sankcji na Polskę.  – Nie ma żadnych podstaw traktatowych, aby Polskę karać. Jesteśmy suwerennym krajem i mamy prawo ułożyć sobie relacje dotyczące Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z polskim prawem – stwierdził minister Waszczykowski.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: