close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 6 lipca 2017

  - Obok bezpieczeństwa, (…) drugim możliwym elementem współpracy polsko-amerykańskiej i amerykańsko-regionalnej jest gospodarka, a szczególnie energetyka - mówił w czwartek rano minister Witold Waszczykowski w Gościu Poranka TVP Info oraz w Salonie Politycznym Trójki Polskiego Radia odnosząc się trwającej wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

   

   

  Pytany o oczekiwania władz polskich w związku z wizytą, oprócz zacieśnienia współpracy gospodarczej szef polskiej dyplomacji wymienił także kwestie bezpieczeństwa, zarówno w kontekście NATO jak i współpracy bilateralnej. – Mamy ambitne plany modernizacji polskiej armii i w tych planach modernizacyjnych Amerykanie mogą nam wybitnie pomóc – powiedział na antenie TVP Info Witold Waszczykowski. Z kolei wypowiadając się w kwestii obecności wojsk amerykańskich na terenie Polski minister zwrócił uwagę, iż nie jest istotne, czy obecność ta będzie rotacyjna czy stała. – Chodzi o to, aby była tak długo, jak istnieje zagrożenie jakimś konfliktem, jak długo pozostaje nieuregulowany konflikt rosyjsko-ukraiński. Nie określamy daty. Określamy stan bezpieczeństwa, jaki w tym regionie powinien zapanować – wyjaśnił szef MSZ w Salonie Politycznym Trójki.

   

  W kwestii zniesienia wiz dla polskich obywateli minister Waszczykowski poinformował, że jest to od lat stały element rozmów z administracją amerykańską. Jednocześnie zaznaczył, że choć prezydent Stanów Zjednoczonych posiada w tej kwestii inicjatywę ustawodawczą, decyzja leży w kompetencji Kongresu. Wyraził jednak przekonanie, że w dzisiejszych rozmowach bilateralnych ta kwestia zostanie omówiona, szczególnie, że prezydent Trump wielokrotnie poruszał temat wiz podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. – Szansa jest, ale zależy to od woli i determinacji prezydenta – podkreślił minister.

   

  Szef MSZ odniósł się także do zaplanowanego przemówienia prezydenta Donalda Trumpa na pl. Krasińskich. Zaznaczył, iż spodziewa się ciekawego wystąpienia, w którym poruszone zostaną zarówno aspekty historyczne jak i kwestie bezpieczeństwa i NATO. Jednocześnie podkreślił, że biorąc pod uwagę miejsce i czas przemówienia, może mieć ono szersze przesłanie, zarówno dla Europy jak i dla świata.

   

  Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, iż wizyta Donalda Trumpa w Polsce na początku jego kadencji jest bardzo dobrym sygnałem i daje możliwość przedstawienia prezydentowi USA sytuacji na wschodniej flance NATO, za naszą wschodnią granicą, gdzie toczy się konflikt ukraińsko-rosyjski, oraz sytuacji w naszej części Europy. Minister podkreślił, że Amerykanie od wielu lat są obecni wojskowo, politycznie i gospodarczo w Europie i naszym zamiarem jest, aby byli zaangażowani w tej części Europy w takim stopniu, w jakim są zaangażowani w zachodniej części kontynentu. – Pokazaliśmy, że Polska ma zdolności koalicyjne, mobilizacyjne wobec regionu. Odwiedzając Polskę (prezydent Trump) ma szansę odwiedzić cały region i spotkać się z przywódcami tego regionu – dodał podczas wywiadu radiowego.

   

  W tym kontekście szef MSZ zwrócił szczególną uwagę na inicjatywę Trójmorza, która dotyczy głównie współpracy w dziedzinie infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej i może stanowić dla strony amerykańskiej ciekawą ofertę współpracy gospodarczej. Jednocześnie minister zaprzeczył, jakoby koncepcja Trójmorza była zwrócona przeciwko komukolwiek w Europie. Wyjaśnił, że inicjatywa 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej jest dodatkowym elementem współpracy europejskiej, który ułatwi rozwój tego regionu w ramach UE, pozwoli naszym krajom lepiej wykorzystać fundusze europejskie i zbliżyć się do poziomu gospodarczego i integracyjnego Europy Zachodniej. – To dobrze, że pokazujemy, że mamy zdolności dalszego jednoczenia Europy  w tym samy czasie, gdy z Europy Zachodniej wychodzą apele o Europę dwóch prędkości (…). Polska dyplomacja pokazuje, że jesteśmy w stanie zintegrować znaczną część Europy nie przeciwko komukolwiek, ale dla promocji interesów naszego regionu – powiedział na antenie Radiowej Trójki.

   


  Źródło: TVP Info, Polskie Radio

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: