close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 7 listopada 2016

  Szef MSZ Witold Waszczykowski we wtorek w Bukareszcie weźmie udział w spotkaniu szefów dyplomacji dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem rozmów będzie m.in. stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie - poinformowała PAP rzecznik MSZ Joanna Wajda.

  Obok Polski w spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier.

   

  Jak podkreśliła Joanna Wajda, rozmowy odbędą się w tzw. formacie bukaresztańskim - projekcie zainicjowanym przez Polskę i Rumunię w celu wymiany poglądów i koordynacji stanowisk państw tzw. wschodniej flanki NATO. Szefowie dyplomacji rozpoczną wizytę w Bukareszcie od spotkania z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

   

   

   

   

  Podczas sesji roboczych ministrowie przedyskutują stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie w kontekście zbliżającego się spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO 6 grudnia w Brukseli. Tematem rozmów w Bukareszcie będzie również sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i Czarnego.

  Spotkanie dotyczyć będzie też przyszłości wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

   

  Przywódcy państw NATO na szczycie w lipcu w Warszawie podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

   

  W listopadzie zeszłego roku w Bukareszcie doszło do pierwszego spotkania w tzw. formacie bukaresztańskim na szczeblu prezydentów z inicjatywy przywódców Polski i Rumunii: Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa. Efektem spotkania była deklaracja bukaresztańska, w której przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO wyrazili głębokie zaniepokojenie "trwającą agresywną postawą" Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

   

  Prezydent Duda zapowiedział cykliczne spotkania w "formacie bukaresztańskim"; kolejne na poziomie przywódców państw ma się odbyć w 2017 r. w Warszawie.

   

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: