close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 19 października 2016

  O wizycie ministra Witolda Waszczykowskiego w Republice Korei przy okazji otwarcia nowego bezpośredniego połączenia Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Seulu informuje południowokoreański dziennik Joongang Ilbo.

  Autor artykułu nawiązuje do ostatniej próby nuklearnej Korei Północnej. Minister Waszczykowski zwraca uwagę na ważną rolę Polski, jako członka Komisji Państw Neutralnych. Przypomina także, że polskie ambasady znajdują się zarówno w Korei Północnej jak i Południowej.

   

  W nawiązaniu do problemu zatrudniania przez kraje Europy Wschodniej pracowników z Korei Północnej, szef polskiej dyplomacji zaznacza, że polski rząd nigdy nie zatrudniał pracowników z Korei Północnej. Robiły to prywatne firmy. Polski rząd zawiesił wydawanie pozwoleń na pracę pracownikom z Korei Północnej, w skutek czego ich liczba z pewnością zmaleje.

   

   

  Szef MSZ mówi także o lipcowym szczycie NATO  w Warszawie oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Podkreśla ponadto dotychczasową współpracę z Koreą Południową w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz w związku z sytuacją w Afganistanie.

   

  W wywiadzie minister Waszczykowski wspomina również o projekcie wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii. Opisując proces powstania podręcznika, minister wskazuje na dialog pomiędzy historykami, pedagogami i sektorem prywatnym. 

   

  W rozmowie z dziennikiem minister Waszczykowski podkreśla także rolę, jaką odegrał pianista Cho Sung-Jin, laureat konkursu Chopinowskiego, w promocji Polski w Korei Południowej.

   

  Źródło: Joongang Ilbo

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: