close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 11 lipca 2014

  Białoruskiego opozycjonistę kilka tygodniu temu zwolniono z więzienia. Aleś Bialacki usłyszał od ministra słowa wsparcia dla jego dalszej działalności prodemokratycznej.

  - Ostatnie 3 lata były ciężką próbą. Po raz kolejny dowiódł Pan swojej niezłomności – mówił minister Sikorski. – Boleśnie przeżyliśmy Pana aresztowanie – dodał.

   

  Wśród tematów rozmowy znalazły się m.in. takie kwestie, jak sytuacja polityczna na Białorusi, konflikt na Ukrainie oraz prodemokratyczne działania UE.

   

  Alesia Bialackiego zwolniono z więzienia w czerwcu br. W listopadzie 2011 r. białoruski sąd skazał go na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w związku z zaległościami podatkowymi.

   

  - Za moje uwięzienie nie obwiniam władz Polski – podkreślił przewodniczący „Viasny”.

   

  Białoruski opozycjonista był jednym z założycieli Centrum Praw Człowieka „Viasna” w 1996 roku. Organizacja zajmuje się obroną ofiar politycznych represji oraz zbiera informacje o naruszeniach praw człowieka na Białorusi. Obecnie jest to jedna z wiodących organizacji pozarządowych o takim charakterze w tym kraju.

   

  Aleś Bialacki jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za działalność na rzecz ochrony praw człowieka. W grudniu 2013 roku w Warszawie przyznano opozycjoniście nagrodę Pro Dignitate Humana za wybitne zaangażowanie i niezłomną postawę na rzecz ochrony praw człowieka i wartości ludzkich. Odebrała ją jego żona Natalia Pinczuk. Otrzymał także w roku 2006 czeską nagrodę Homo Homini, w 2012 roku Nagrodę im. Lecha Wałęsy, a w 2014 w Szwecji tytuł Obrońcy Praw Obywatelskich Roku. Był również kilkukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest także autorem wielu publikacji związanych z tematyką obrony praw człowieka.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: