close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 27 sierpnia 2015

  - Cieszę się, że konsulat honorowy Austrii we Wrocławiu w dalszym ciągu będzie wzbogacał nasze stosunki dyplomatyczne – mówił w czwartek szef polskiej dyplomacji.

  - Pragnę dołączyć moje serdeczne życzenia dla nowego konsula honorowego Austrii we Wrocławiu, pana Edwarda Wąsiewicza. Cieszę się także, że podejmie on swoją pracę już w nowej siedzibie konsulatu – podkreślił minister Grzegorz Schetyna podczas uroczystości.

   

  Minister podziękował dotychczasowemu konsulowi Maciejowi Formanowiczowi za jego dotychczasowe zaangażowanie na rzecz pogłębiania polsko-austriackiej współpracy.

   

  Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że rok 2015 jest szczególny z punktu widzenia naszej wspólnej historii. Obchodzimy pięćsetną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. - Rocznica ta przypada na moment, kiedy nasze relacje układają się niezwykle pomyślnie. Od ponad 10 lat budujemy nasze partnerstwo w oparciu o wspólny wkład w integrację europejską – mówił minister.

   

  Minister Schetyna zaznaczył, że Austria należy do ważnych partnerów handlowych Polski, a austriaccy inwestorzy są obecni na naszym rynku. Mówił również o współpracy w regionie i potencjale, jaki ma do zaoferowania  województwo dolnośląskie m.in. w zakresie innowacji, nauki czy kultury.

   

  Konsulat Honorowy Austrii we Wrocławiu został utworzony 30 września 1993 r. jako pierwsza honorowa placówka konsularna w tym mieście po 1945 r. i jedna z pierwszych w Polsce. Pierwszym konsulem honorowym został Maciej Formanowicz, który do dzisiaj sprawował swoją funkcję. 

   

  W uroczystości wziął udział również ambasador Austrii w Polsce dr. Thomas M. Buchsbaum.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: