close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 21 grudnia 2018

  - Wspieranie więzi polskiej społeczności za granicą z ojczyzną jest jednym z priorytetów Ministerstwa. Nie ma lepszego sposobu na utrzymanie więzi z ojczyzną niż ochrona i zachowanie naszej tradycji, historii, języka i kultury wśród naszych rodzin i przyjaciół – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas otwarcia Konsulatu Generalnego RP w Belfaście.

  Minister Czaputowicz podkreślił, że głównym celem otwarcia nowej placówki dyplomatycznej jest ułatwienie obywatelom polskim dostępu do usług konsularnych takich jak wydawanie paszportów, wiz i udzielanie pomocy prawnej. Zadaniem konsulatu będzie również umacnianie kontaktów między firmami z Polski i Irlandii Północnej. - Chcemy, aby Belfast był jednym z centrów dialogu polsko-północno-irlandzkiego – zaznaczył szef MSZ.

   

  Minister Czaputowicz wskazał, że polski rząd podjął decyzję o utworzeniu Konsulatu Generalnego RP w Belfaście z uwagi na liczną polską mniejszość zamieszkującą Irlandię Północną. Konsulat jest czwartą placówką konsularną w Irlandii Północnej i zarazem jedyną placówką kraju członkowskiego UE w tym kraju. - Polacy zamieszkali w Zjednoczonym Królestwie uzyskali możliwość wsparcia ze strony kolejnego, po Londynie, Edynburgu i Manchesterze, polskiego przedstawicielstwa. Ma to duże znaczenie dla naszej mniejszości zamieszkującej Irlandię Północną – zauważył minister Czaputowicz. - Mam nadzieję, że nasza obecność tutaj przyczyni się do pobudzenia zainteresowania Polską, jej kulturą i tradycjami. Nie tylko w Belfaście, ale w całej Irlandii Północnej – dodał. Szef polskiej dyplomacji wyraził także nadzieję, że powstanie nowej placówki przyczyni się do kontynuowania dobrej współpracy między Polską a Wielką Brytanią, także po opuszczeniu przez ten kraj wspólnoty europejskiej.

   

  Przy okazji wizyty w Belfaście minister Czaputowicz spotkał się także z przewodniczącym Zgromadzenia Irlandii Północnej Robinem Newtonem oraz z Lord Lieutenant of Belfast Fionnualą Jay-O'Boyle.

   

  Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Belfaście obejmuje terytorium Irlandii Północnej. Obywatele polscy stanowią najliczniejszą grupę wśród mniejszości etnicznych mieszkających i pracujących w Irlandii Północnej.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: