close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 2 marca 2018

  – Pańskie doświadczenia stanowią wielką inspirację dla wielu pokoleń Polaków – powiedział sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak podczas uroczystości wręczenia honorowej odznaki „Bene Merito” majorowi Bogusławowi Nizieńskiemu, Przewodniczącemu Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kanclerzowi Orderu Orła Białego, oraz członkowi Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

   

  Wręczenie odznaczenia miało miejsce podczas piątkowego spotkania Weteranów walk o Niepodległość RP, zorganizowanego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz jubileuszu 90-tych urodzin majora Nizieńskiego. 


  – Był Pan żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie zapisał Pan bogatą kartę opozycyjną, a po upadku komunizmu kierowała Panem wiara, że praca nad przywracaniem Polsce sprawiedliwości okupiona jest trudnym i mozolnym dążeniem do celu – podkreślił wiceszef MSZ.

   


  W trakcie wojny major Bogusław Nizieński należał do Narodowej Organizacji Wojskowej i już jako 16-latek walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie ukończył aplikację sędziowską i jednocześnie działał aktywnie w opozycji antykomunistycznej, m.in. jako członek zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz współorganizator struktur „Solidarności” w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od lipca 1990 r. pełnił funkcję sędziego Sądu Najwyższego, był także pierwszym Rzecznikiem Interesu Publicznego (od października 1998 r.). W 2008 roku, w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za działalność państwową i publiczną major Nizieński został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, a w roku 2016 prezydent Andrzej Duda powołał go na członka Kapituły Orderu Orła Białego. Pan Major od lat znany jest także z zaangażowania w pomoc Polakom na Wileńszczyźnie.

   


  Honorowe odznaczenie Bene Merito ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: