close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 12 lutego 2013

  Dwudziestą rocznicę podpisania "Układu o przyjaznych stosunkach i współpracy między Polską i Rumunią" upamiętni logo wybrane spośród niemal 400 prac biorących udział w konkursie zorganizowanym przez Instytut Polski w Bukareszcie.

  Zwycięski znak autorstwa Jacka Doszynia to stylizowane wstęgi w barwach flag obu krajów, układające się w litery R i P oraz numer 20. - Logo autorstwa pana Doszynia jest jednocześnie proste i sugestywne, prezentuje w ciekawy graficznie sposób treści, które chcemy przekazać – mówi Maja Wawrzyk, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie, przewodnicząca komisji konkursowej.

   

  Jury, złożone z przedstawicieli Instytutu Polskiego, Ambasady RP w Bukareszcie oraz rumuńskiego MSZ, miało niełatwe zadanie – do konkursu zgłoszono bez mała 400 prac, autorstwa 230 grafików z Polski i Rumunii. - Wśród propozycji znalazło się wiele świetnych znaków, jednak co do wyboru zwycięskiej pracy byliśmy zgodni – podkreśla dyrektor Wawrzyk.

  Logotyp autorstwa Jacka Doszynia znajdzie się m. in. na materiałach promocyjnych oraz na oficjalnej korespondencji polskich placówek dyplomatycznych w Rumunii i rumuńskich w Polsce w roku 2013. Autor zwycięskiego znaku jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się drzeworytem i grafiką reklamową. Jest zwycięzcą licznych konkursów na logotypy i plakaty, organizowanych przez polskie instytucje kulturalne. Za znak przyjaźni polsko-rumuńskiej otrzymał nagrodę w wysokości 1000 euro.

   

  Jury postanowiło także wyróżnić trzy autorki, których prace zwróciły szczególną uwagę komisji konkursowej: Ankę Benerę z Rumunii oraz Polki Ewelinę Pulkę i Natalię Szymonik. Wyróżnione graficzki otrzymają nagrody rzeczowe.

   

  „Logo przyjaźni” zostało oficjalne zaprezentowane w lutym, podczas wspólnej konferencji prasowej wiceministra spraw zagranicznych Rumunii George Ciamby i  ambasadora RP w Rumunii, Marka Szczygła, któzy patronowali konkursowi Instytutu Polskiego w Bukraeszcie. Podczas konferencji, ambasador oraz wiceminister podkreślili niezwykle dobry stan relacji polsko-rumuńskich.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: