close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 6 grudnia 2013

  Konkurs pokazuje, że młodzież walczy o zachowanie takiego społeczeństwa, którym chcielibyśmy żyć: tolerancyjnego, otwartego na dialog, szanującego odmienność, ceniącego różnorodność – powiedział dyrektor Piotr Paszkowski wręczając nagrody laureatom konkursu „Polska dla wszystkich”, w którym młodzież z całej Polski przygotowała projekty promujące tolerancję, zwalczanie rasizmu, antysemityzmu.

  Bakcyl nietolerancji, rasizmu, ksenofobii w dalszym ciągu obecny jest w naszym życiu społecznym, liczymy, że skuteczną szczepionką będą  działania na miarę przesłanych projektów, nagrodzonych i wyróżnionych przedłożeń– zaznaczył dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Piotr Paszkowski w czasie piątkowej uroczystości w Pałacyku Przeździeckich. Podkreślił, że Polska w swojej historii była krajem wielokulturowym i warto o tym przypominać, chronić to cenne dziedzictwo naszej historii.

   

  Wyniki konkursu zostały ogłoszone w listopadzie. Komisja wybrała dwanaście najlepszych projektów, spośród których sześć zostało nagrodzonych (pięć w kategorii „edukacja i dziennikarstwo” oraz jeden w kategorii „sztuka audio-wizualna”), a kolejnych sześć otrzymało wyróżnienie. Każda z przyznanych nagród wynosi 5 tys zł. Wszystkie promują tolerancję, zwalczanie rasizmu, antysemityzmu w społeczeństwie. – Te projekty były tworzone przede wszystkim w małych miejscowościach. To właśnie jest Polska – Polska otwarta i dla wszystkich  - powiedział ambasador Krzysztof Olendzki, przewodniczący komisji konkursowej. Podziękował uczestnikom za ogromne zaangażowanie.

   

  Konkurs „Polska dla wszystkich” polega na zrealizowaniu tego samego dnia w wielu miastach i miasteczkach projektów promujących idee dialogu międzykulturowego. W tym roku wśród zgłoszonych do konkursu projektów znalazły się zarówno programy edukacyjne, jak również akcje artystyczne. Konkurs został zorganizowany przez MSZ z inicjatywy Koalicji „Razem przeciwko antysemityzmowi” we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Nagrody w kategorii „edukacja i dziennikarstwo”:
  1) Open your mind (Białystok)
  2) Wielokulturowa Polska (Warszawa)
  3) Ślady pobytu społeczności żydowskiej w Dobrodzieniu (Dobrodzień)
  4) Tacy jak my (Biłgoraj
  5) Moc kwiatów (Kryry)

  Nagrody w kategorii „sztuka audio-wizualna”:

  6) Posłuchaj głosu równości (Będzin)

   

  Wyróżnienia:

  1) Zwiększenie wiedzy o uchodźcach wśród Polaków (Kraków, wyróżnienie specjalne za poważne podjęcie tematyki uchodźców)
  2) Polska dla wszystkich = szkoła dla wszystkich (Nysa)
  3) II Jeżewski Festiwal Trzech Kultur – „Trzy razy Azja” (Jeżewo)
  4) Tolerancja wśród najmłodszych (Krasnystaw)
  5) Tacy sami – rakołupskie spotkania z pasjami (Rakołupy)
  6) Park sławnych pyskowiczan (Pyskowice).

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: