close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 22 września 2015

  Co Irańczycy wiedzą o Polsce, polskiej historii i kulturze? Jak postrzega się Polaków w Iranie? Na te pytania odpowie zorganizowany przez Ambasadę RP w Teheranie konkurs na plakat o Polsce.

  Do udziału w konkursie „Polska w oczach Irańczyków” artyści zgłosili 400 prac. Jury z udziałem polskich plakacistów: profesora Lecha Majewskiego i profesora Piotra Kunce, wybrało 150 najlepszych. Zwycięzcami konkursu zostali: Ali Haghighi, Alireza Givehchi i Reza Shaabani. Nagrodzone prace można oglądać na wystawie w Ogrodzie-Muzeum Artystów Irańskich w Teheranie.

   

  - Jesteśmy ciekawi jak widzą nas Irańczycy. Polska jest obecnie w Iranie znana przez pryzmat sukcesów polskich siatkarzy. Plakaty nadesłane na konkurs pokazują, że Irańczycy cały czas pamiętają o pobycie naszych rodaków w Iranie w okresie II wojny światowej oraz znają naszych artystów i polityków - powiedział Ambasador Juliusz Gojło podczas ogłaszania wyników konkursu.

  Wystawa "Polska w oczach Irańczyków" została zorganizowana z okazji obchodów 540 rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Iranem, która obchodzona była w 2014 roku.

   

  Wystawa i konkurs są częścią większego projektu Ambasady promującego Polską Szkolę Plakatu w Iranie, który rozpoczął się w 2013 roku przekrojową wystawą Szkoły Polskiego Plakatu w Teheranie i Isfahanie. W 2014 roku profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Piotr Kunce otworzył w Teheranie wystawę swoich prac. Pod koniec tego roku w Teheranie swoje plakaty zaprezentuje profesor Lech Majewski. Przyszły rok będzie poświęcony promocji prac najmłodszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

   

  Na koncie Ambasady RP w Teheranie w serwisie Twitter (@PLinIRAN) oraz pod hashtagiem #Poland_in_theEyes_of_Iran  prezentowane są prace z teherańskiej wystawy.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Wystawa Polska w oczach Iranczykow 1
  Wystawa Polska w oczach Iranczykow 4
  Wystawa Polska w oczach Iranczykow - Ogrod-Muzeum
  Wystawa Polska w oczach Iranczykow - wreczenie na
  Wystawa Polska w oczach Iranczykow - wreczenie na

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: