close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 9 stycznia 2013

  Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji (EED) – jedna z flagowych polskich inicjatyw w Unii Europejskiej – zaczyna działalność. Rada Gubernatorów EED 9 stycznia 2013 roku zdecydowała, że Dyrektorem Wykonawczym Funduszu zostanie Jerzy Pomianowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

  Potrzebę powołania Funduszu zgłosił Minister Radosław Sikorski w styczniu 2011 r., tuż po brutalnym stłumieniu przez władze protestów na Białorusi oraz początku Arabskiej Wiosny. – Europie potrzeba nowej instytucji, która wspierałaby dążące do demokracji społeczeństwa i ich liderów – mówił min. Sikorski. W krótkim czasie inicjatywa zyskała wsparcie państw członkowskich UE, Wysokiej Przedstawiciel C. Ashton, Komisji Europejskiej, w tym Komisarza S. Fuele i Parlamentu Europejskiego. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku znacznie przyspieszyła prace nad utworzeniem EED.

   

  EED ma służyć wspieraniu przemian demokratycznych w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej. Swoje działania skieruje głównie do młodych liderów prowadzących działania prodemokratyczne, niezależnych mediów, dziennikarzy, blogerów, instytucji pozarządowych.

   

  - Stworzenie Funduszu to podwójny polski sukces – mówi rzecznik MSZ Marcin Bosacki. - Polska w krótkim czasie przeprowadziła – od pomysłu do działania - ważny dla całej UE projekt. A Polak, wiceminister MSZ, okazał się najlepszym, z kilkudziesięciu chętnych, kandydatem na tak odpowiedzialne stanowisko.

   

  Jerzy Pomianowski ma bardzo bogate doświadczenie międzynarodowe, a podobnymi sprawami zajmował się w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pełnił tam funkcję dyrektora Partnerstwa dla Demokratycznego Rządzenia i odpowiadał za pomoc administracjom krajów zdestabilizowanych skutkami konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych (patrz życiorys min. Pomianowskiego poniżej).

   

  Wybór Dyrektora Wykonawczego i szybkie utworzenie Sekretariatu dają nadzieję na realizację przez EED pierwszych projektów za kilka miesięcy.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych


   

   

  Jerzy Pomianowski

   

  Zawodowy dyplomata (ambasador tytularny), związany z Ministerstwem od 1991 r. Od tego czasu sprawował kolejno funkcje: Wicedyrektora Departamentu Azji, Afryki, Australii i Oceanii, a następnie przez pięć lat (1992-1997) funkcję Dyrektora tego departamentu. W latach 1997-2002 był Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Japonii, a następnie stał na czele Komisji Zamówień Publicznych w Departamencie Promocji (2003-2004). W latach 2004-2005  przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu III Szczytu Rady Europy w Warszawie oraz kierował Międzynarodowym Komitetem Redagującym deklarację polityczną szczytu, która nadal stanowi ważny dokument określający mandat polityczny RE. W latach 2005-2006 Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej, a następnie Dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej i koordynator Polskiej Pomocy Zagranicznej.

   

  Od 1 lipca 2011 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Odpowiada za politykę pozaeuropejską i agendę demokratyzacyjną. W latach 2008 – 2011 pracował w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jako Dyrektor Partnerstwa dla Demokratycznego Rządzenia, inicjatywy międzynarodowej (OECD/UNDP) wspierającej administracje publiczne krajów destabilizowanych skutkami konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych.

   

  W przeszłości aktywny działacz opozycji demokratycznej, m.in. członek zarządu NZS Uniwersytetu Warszawskiego oraz współzałożyciel i szef niezależnego wydawnictwa akademickiego Studenckiej Oficyny Wydawniczej SOWA – NZS.

  Z wykształcenia socjolog. Absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (1987 r.).

  Odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca ze Srebrną i Złotą Gwiazdą (Japonia) i Odznaką Zasłużony dla Sportu (Minister Sportu i Turystyki).

   

  Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim, francuskim i bułgarskim. Prócz działalności zawodowej Jerzy Pomianowski jest uznanym w świecie autorytetem w środowisku Aikido. Obecnie posiada szósty Dan w Aikido-Aikikai, przewodniczy Polskiej Federacji Aikido oraz jest założycielem i dyrektorem merytorycznym Ośrodka Sportów Japońskich BUDOJO w Warszawie. Ponadto specjalizuje się w koryu bujutsu i kenjutsu (stare szkoły japońskich sztuk walki).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: