close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 15 lipca 2015

  Irena Tatarzyńska odebrała dzisiaj z rąk ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny nominację na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Czarnogórze.

  – Czarnogóra staje się coraz bardziej znaczącym partnerem dla Polski. Nie tylko dzięki bliskości kulturowej i geograficznej naszych krajów, ale również dynamicznym przemianom społeczno-ekonomicznym, jakie przechodzi to państwo – powiedział wręczając nominację minister Schetyna. – Cieszę się, że stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP w Czarnogórze obejmie osoba kompetentna, doświadczona i zasłużona dla budowania pozycji Polski w krajach bałkańskich – dodał szef dyplomacji.

   

  Irena Tatarzyńska podziękowała za powierzenie jej tej zaszczytnej misji w chwili o historycznym znaczeniu, gdy Czarnogóra aplikuje do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

   

                                                                                                                       Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                                                Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Irena Tatarzyńska – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Czarnogórze

   

  W 1991 r. rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, specjalizując się w kontaktach z krajami Kaukazu Południowego i Azji Środkowej. W latach 1994-99 pełniła funkcję zastępcy szefa ambasady RP w Turcji, a przez kilka miesięcy także chargé d'affaires ad interim. Od 1999 r. w Departamencie Europy MSZ, gdzie pełniła funkcję zastępcy dyrektora. W latach 2003-07 pracowała w Ambasadzie RP w Sofii jako zastępca szefa placówki, a następnie pełniła obowiązki szefa placówki (2006-07). W 2007 r. powróciła do kraju i objęła stanowisko koordynatora ds. Paktu Stabilności dla Europy Południowo-Wschodniej. W latach 2008-2012 ambasador RP w Tiranie.  Po powrocie do kraju pracowała w Departamencie Polityki Europejskiej MSZ, a od 2013 r. w Departamencie Wschodnim.

   

  Ukończyła studia z zakresu filologii tureckiej na Uniwersytecie Warszawskim, w 1986 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. Odznaczona Medalem Złotej Gałązki Laurowej (Republika Bułgarii, 2007 r.) Orderem Wdzięczności (Republika Albanii, 2012 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012 r.). Zna biegle cztery języki: angielski, rosyjski, turecki i włoski. Posługuje się także bułgarskim i francuskim.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: