close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 23 czerwca 2017

  Instytut Pamięci Narodowej i MSZ podpiszą w poniedziałek w Warszawie porozumienie o współpracy. Ma ono przyczynić się do upowszechniania rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski poza granicami kraju.

  Porozumienie podpiszą minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz prezes IPN Jarosław Szarek. "Celem porozumienia jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski za granicą poprzez realizację wspólnych projektów obu instytucji" - podało w piątek MSZ, które zaprasza na uroczystość zawarcia umowy do siedziby resortu w Warszawie.

   


  Współpraca IPN z MSZ - jak dowiedziała się PAP - będzie zakładała między innymi pomoc dla IPN w pozyskiwaniu i zabezpieczaniu dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Chodzi m.in. o domowe archiwa, których z różnych powodów ktoś chce się pozbyć. Mogą to być akta urzędowe, fotografie, pamiętniki lub dzienniki, prywatne listy, kasety audio i wideo, które mimo że są prywatne dotyczą losów narodu polskiego.


  W drugiej połowie maja Instytut uruchomił w tej sprawie specjalny portal "Archiwum Pełne Pamięci", na którym można zapoznawać się z przekazanymi do Archiwum IPN kolekcjami dokumentów.


  Portal jest dostępny na stronie www.archiwumpamieci.pl i jest również platformą wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie dokumenty można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Ze względu na to, że archiwalia mają być pozyskiwane przez IPN nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, portal ma być prowadzony także w języku angielskim i rosyjskim.


  Przykładem dotychczasowej współpracy pomiędzy IPN a MSZ w zakresie przekazywania dokumentów jest m.in. 1385 archiwalnych fotografii oraz 6 filmów z okresu niemieckiej okupacji w Polsce, w większości autorstwa żołnierza Wehrmachtu, które w tym roku znalazły się w Archiwum IPN. Fotografie, w tym przedstawiające legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", przekazał do IPN w celu ich digitalizacji konsul generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.


  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: