close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 6 kwietnia 2013

  Pierwszą zagraniczną wystawę odkrytych kilka lat temu fotografii autorstwa wybitnego polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, wykonanych podczas podróży do byłych republik Związku Radzieckiego, Hiszpanie mogą oglądać w Madrycie. Wydarzenie współorganizuje tamtejszy Instytut Polski.

  Prace zgromadzone na wystawie pt. "Zmierzch imperium" zostały odnalezione kilka lat temu w prywatnym archiwum reportera. Powstały w latach 1989–1991, podczas liczącej ok. 60 tys. kilometrów podróży po 15 krajach dawnego ZSRR w tym m.in. Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii.

  Ryszard Kapuściński sam planował przygotowanie takiej wystawy. Wybrał i wykadrował fotografie, zarchiwizował w kopertach negatywy. W takiej formie przeleżały lata. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w warszawskiej "Zachęcie" w 2010 r. na wystawie przygotowanej przez Izabelę Wojciechowską.

  Instytutu Polski w Madrycie wspólnie z Fundacją Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz prestiżowym centrum kultury Casa del Lector  prezentują od 4 kwietnia 2013 r. wystawę zdjęć składających się na cykl „Zmierzch Imperium”. Można ją oglądać do 2 czerwca 2013 r.

  Dotychczas ekspozycja wzbudziła w Hiszpanii ogromne zainteresowanie publiczności i mediów. Dziennik ABC opublikował wywiad Wojciecha Góreckiego (z 1993 r.) z Kapuścińskim o jego podróży po Rosji oraz wypowiedzi reportera o roli fotografii w jego życiu, opatrując tekst obszernym materiałem zdjęciowym.

  Twórczość literacka i reporterska Ryszarda Kapuścińskiego jest niezwykle popularna w krajach hiszpańskojęzycznych. Autor „Imperium” otrzymał w 2003 roku prestiżową nagrodę Księcia Asturii, zwaną hiszpańskim Noblem.

  Ryszard Kapuściński był mistrzem reportażu, publicystą i fotografem. Wiele lat spędził w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej. Obserwował 27 rewolucji, był na 12 wojennych frontach i cztery razy miał zostać rozstrzelany. Autor tłumaczonych na wiele języków książek m.in.: „Cesarz”, „Szachinszach”, „Imperium” i „Heban”. Wielokrotnie nagradzany, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1956),  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Tytuł Dziennikarza Wieku przyznany przez 50 najlepszych polskich dziennikarzy (1999). Zmarł w 2007 roku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: