close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 24 czerwca 2013

  Na ścianie bloku przy jednej z głównych ulic Bukaresztu pojawił się mural autorstwa polskich artystów z Gdańskiej Szkoły Muralu. W ten sposób, z inicjatywy Instytutu Polskiego w Bukareszcie, została upamiętniona dwudziesta rocznica podpisania Układu o przyjaznych stosunkach i współpracy między Polską i Rumunią.

  Mural w BukareszciePierwszy polski mural w Bukareszcie przy jednej z głównych ulic stolicy Rumunii, na ścianie bloku na osiedlu Militari, to dzieło zaprojektowane przez Jacka Zdybla. Odnosi się do przyjaźni łączącej oba narody i nawiązuje symbolicznie do gościnności Rumunów, którzy przyjęli Polaków uciekających z ogarniętego II wojną światową kraju. W projekcie został wykorzystany motyw wielobarwnego, papierowego stateczku, który płynie szerokim szlakiem w barwach flagi rumuńskiej pozostawiając po sobie polski ślad.

   

  Mural w czerwcu wykonali adepci Gdańskiej Szkoły Muralu: Justyna Posiecz-Polkowska, Anna Taut i Wojciech Woźniak, pod kierownictwem nestorów polskiego malarstwa monumentalnego: Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla.

   

  - Chcemy zainspirować tutejsze władze i artystów dorobkiem Gdańskiej Galerii Muralu na osiedlu Zaspa i przedstawić mural jako kreatywną formę rewitalizacji blokowisk, których w Polsce, jak i w Rumunii oraz w Mołdawii jest pod dostatkiem – mówi Maja Wawrzyk, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

   

  Wcześniej malarze z Gdańska ozdobili kolejny już budynek w mołdawskim Kiszyniowie. Mural wykonany w kiszyniowskiej dzielnicy Botanica jest drugą pracą polskich artystów w tym mieście. Jeszcze w 2012 roku Rafał Roskowiński i Wojciech Woźniak z GSM oraz miejscowy artysta Alberto Şveţ wykonali pierwszy mural, którego tematem jest ruch „Solidarność”. Praca ta była jednym z pierwszych współczesnych, zaangażowanych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej Kiszyniowa.

   

  Tegoroczna realizacja, według projektu Anny Taut, ma odmienny charakter. Inspiracją dla artystów stała się nazwa dzielnicy - Botanica. Jest oderwana od polityki i historii, wskazując także na dekoracyjny charakter malarstwa monumentalnego.

   

  Przedsięwzięcia w Bukareszcie i Kiszyniowie zostały zrealizowane dzięki zaangażowaniu Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska oraz władz sektora 6 stolicy Rumunii oraz Urzędu Miasta Kiszyniowa, przy udziale finansowym polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który działa również na terenie Mołdawii. Sponsorami projektu były firmy Erbașu oraz Caparol.

   

  Rok 2013 jest Rokiem Przyjaźni Polsko-Rumuńskiej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: