close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 grudnia 2017

  Minister Witold Waszczykowski wręczył w piątek 8 grudnia br. Andrzejowi Jasionowskiemu w imieniu Prezydenta RP nominację na stanowisko Ambasadora RP w Chorwacji.

   

  Andrzej Jasionowski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Chorwacji

   

  Andrzej Jasionowski urodził się 29 listopada 1964 r. w Łodzi. W 1991 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją prawo międzynarodowe publiczne. Wcześniej studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.

   

  W czasie studiów na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1986-1989 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącym Porozumienia NZS łódzkich szkół wyższych, oraz członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. 

   

  Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych związany jest od 1992 r., w latach 1992-1994 pracował w Ambasadzie RP w Lagos jako zastępca radcy handlowego. Od 1995 r. pełnił obowiązki konsula w Ambasadzie RP w Ałmaty. W 1997 r. został przeniesiony do Konsulatu Generalnego RP w Sztokholmie, gdzie był konsulem. Po powrocie do Polski, w 2000 r., rozpoczął pracę w Departamencie Polonii Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 2001 r. został mianowany urzędnikiem służby cywilnej. W 2002 r. wyjechał do Ambasady RP w Helsinkach, gdzie był kierownikiem Wydziału Konsularnego.  Po powrocie do Polski w 2006 r. został dyrektorem Departamentu Konsularnego i Polonii, obowiązki dyrektora pełnił do końca 2008 r. W latach 2009-2014 pełnił funkcję Ambasadora RP w Republice Serbii. Po powrocie był zastępcą, a następnie dyrektorem Departamentu Konsularnego. Od sierpnia 2016 r. pełnił funkcję Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej.


  Andrzej Jasionowski posiada stopień ambasadora tytularnego. Włada biegle językiem angielskim i rosyjskim. Zna również język serbski.

   

  Postanowieniem Prezydenta RP z 20 czerwca 2017 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

   

                                                                              Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                        Ministerstwo Spraw Zagranicznych

                                                                       

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: