close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 15 kwietnia 2014

  – Obroty handlowe Polski z regionem odnotowują bardzo dynamiczny wzrost, a nasze firmy coraz częściej postrzegają rynki amerykańskie jako potencjalne miejsce do sprzedaży swoich usług i towarów – powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk na spotkaniu z ambasadorami krajów Ameryki Łacińskiej, które miało miejsce 15 kwietnia w Warszawie.

  Tematem dyskusji z udziałem wszystkich ambasadorów państw Ameryki Łacińskiej akredytowanych w Polsce była współpraca gospodarcza Polski oraz Unii Europejskiej z krajami regionu. Wiceminister Kacperczyk, gość honorowy spotkania, przedstawiła priorytety polskiej polityki zagranicznej w Ameryce Łacińskiej oraz omówiła aktywność polskich firm na tamtejszych rynkach. – W 2012 r. Ameryka Łacińska była najszybciej rosnącym kierunkiem polskiego eksportu, natomiast w 2013 r. wzrósł on w porównaniu do roku poprzedniego o 18 %. Mamy nadzieję na dalszy wzrost tych wartości – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

  Ameryka Łacińska jest kierunkiem, gdzie polska dyplomacja ekonomiczna szczególnie zaangażowała się w ostatnich latach. MSZ w 2012 r. i 2013 r. zorganizowało misje gospodarcze do Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Urugwaju i Peru. Wzięło w nich udział ponad 80 firm reprezentujących m.in: budownictwo, energetykę, transport, technologie ekologiczne, produkcję farmaceutyków, górnictwo i przemysł stoczniowy. W 2014 r. planowane są kolejne misje – do Kolumbii i Chile.

   

  – Ameryka Łacińska i Karaiby są regionem, z którym Polska tradycyjnie utrzymuje dobre stosunki polityczne, pomimo dzielącej nas odległości. W relacjach dwustronnych nie ma poważniejszych kwestii spornych, z dużą grupą państw Polska posiada sprawnie funkcjonujący mechanizm konsultacji polityczno-gospodarczych, który wykorzystujemy do pogłębiania naszej współpracy – podsumowała wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: