close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 15 września 2010

  Ambasador Joanna Wronecka zostanie szefem delegatury Unii Europejskiej w Ammanie, a ambasador Tomasz Kozłowski szefem delegatury w Seulu. Wysoka Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Cathrine Ashton ogłosiła dzisiaj decyzję o obsadzeniu w rotacji 2010 r. stanowisk szefów i zastępców szefów delegatur UE w 28 krajach: Afganistanie, Albanii, Angoli, Argentynie, Bangladeszu, Botswanie, Burundi, Czadzie, Chinach, Filipinach, Gabonie, Gruzji, Gwinei Bissau, Haiti, Japonii, Jordanii, Korei Południowej, Libanie, Macedonii, Mozambiku, Namibii, Pakistanie, Papui Nowej Gwinei, Republice Południowej Afryki, Senegalu, Singapurze, Ugandzie i Zambii.

  Dzisiejsza decyzja Wysokiej Przedstawiciel Cathrine Ashton rozpoczyna nowy etap działań dyplomacji europejskiej, które rząd polski od dawna mocno wspiera i chce w nich aktywnie uczestniczyć. Mamy nadzieję, że w następnych konkursach na stanowiska w dyplomacji unijnej będą zgłaszać się i odnosić sukcesy kolejni Polacy.

  Latem bieżącego roku w celu wzmocnienia wydziałów politycznych, został uruchomiony konkurs na 80 stanowisk (głównie szefów sekcji politycznych oraz oficerów politycznych) w delegaturach UE. Natomiast wczesną jesienią spodziewane jest kolejne ogłoszenie o naborze na 22 stanowiska szefów delegatur UE w rotacji 2011 roku.

   

  Europejska Służba Działań Zewnętrznych

  Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ), zwana potocznie europejską dyplomacją, powstała na mocy Traktatu z Lizbony przyjętego w 2009 roku.

  Jej głównym zadaniem jest usprawnienie prowadzenia Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej w stosunku do krajów trzecich. Działalność ESDZ ma przyczynić się do zwiększenia politycznego i gospodarczego wpływu UE w świecie, dzięki większej spójności i skuteczności jej działań zewnętrznych.

  Na czele służby stoi Wysoki Przedstawiciel. Obecnie urząd ten, na mocy konsensusu unijnych przywódców, sprawuje Brytyjka Cathrine Ashton. ESDZ stanie się w przyszłości jedną z największych dyplomacji na świecie. W początkowym okresie, będzie liczyć ok. 1100 osób na stanowiskach dyplomatycznych. Będą się oni wywodzić bądź z dyplomacji państw członkowskich UE (ich udział będzie się stopniowo zwiększał - osiągając w 2013 r. 1/3 personelu całej Służby) bądź z dwóch instytucji europejskich: Sekretariatu Generalnego Rady oraz Komisji.

  Delegatury UE powstały z przekształcenia, z dniem wejścia w życie Traktatu z Lizbony, dotychczasowych przedstawicielstw Komisji Europejskiej, które zajmowały się kwestiami głównie technicznymi: handlem i pomocą rozwojową, a na ich czele stali wieloletni, doświadczeni urzędnicy Komisji Europejskiej, stąd było w nich niewielu Polaków i przedstawicieli innych nowych państw członkowskich.

  Od początku prac nad ESDZ Polska podkreślała konieczność zachowania równowagi geograficznej w procesie rekrutacji do Służby i postulat ten znalazł odzwierciedlenie w zapisach decyzji o jej powołaniu. Dzięki staraniom m.in. polskiego rządu przestrzeganie tej zasady będzie monitorowane.

   ESDZ ma rozpocząć działanie w rocznicę wejścia w życie Traktatu z Lizbony tj. 1 grudnia 2010 r.


  Marcin Bosacki
  Rzecznik Prasowy

   

  Ambasador Joanna Wronecka

  Urodzona w 1958 roku, z wykształcenia arabistka, absolwentka filologii arabskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1981). Doktoryzowała się w roku 1985 na Wydziale Neofilologii UW w zakresie filozofii arabsko-muzułmańskiej. Przebywała na stypendiach naukowych w Algierii, Egipcie i Francji. Od 1993 roku w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od eksperta poprzez radcę ministra, naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu oraz ambasadora tytularnego. W latach 1996-1998 była wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2003-2005 piastowała stanowisko dyrektora Sekretariatu Ministra. Przez cztery lata (1999-2003) była Ambasadorem RP w Kairze, a od 2005 do 2010 Ambasadorem w Rabacie.

   

  Ambasador Tomasz Kozłowski

  Urodzony w 1958 roku, z wykształcenia orientalista, absolwent Wydziału Wschodu Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (1984). Ukończył kurs dyplomatyczny na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. Od 1984 roku w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od referenta, radcy ministra po dyrektora departamentu i ambasadora tytularnego. Pracował w misjach ONZ w Kambodży i Republice Południowej Afryki. W latach 1987-1991 był II Sekretarzem Ambasady Polskiej w Dżakarcie. Od 1994 do 1998 radcą Ambasady RP w Kuala Lumpur, a od 2001 do 2003 Ambasadorem RP w Islamabadzie. Po powrocie do Polski przez dwa lata był dyrektorem Departamentu Azji i Pacyfiku. Od 2004 pracuje w Brukseli, gdzie przez 4 lata był szefem Wydziału ds. Azji w Zespole Planowania Politycznego przy Wysokim Przedstawicielu Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Javierze Solanie. Aktualnie jest głównym doradcą ds. Azji i Ameryki Łacińskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Stosunków Zewnętrznych (RELEX) Komisji Europejskiej.
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: