close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 16 lipca 2015

  Kopie listów uwierzytelniających i raport pierwszego polskiego posła w Islandii oraz listy uwierzytelniające pierwszego posła Islandii w Warszawie - to tylko niektóre dokumenty publikowane przez MSZ z okazji 70. rocznicy nawiązania polsko-islandzkich relacji.

  W związku z rocznicą, MSZ upublicznia dokumenty z lat 1945–1948 pokazujące proces nawiązywania wzajemnych relacji i mianowania przedstawicieli dyplomatycznych. Oprócz listów uwierzytelniających i raportu, udostępniamy między innymi kopię polskiej noty z 24 stycznia 1946 roku potwierdzającej nawiązanie stosunków i wymianę przedstawicieli dyplomatycznych.  

   

  W lipcu 1945 roku Islandia uznała Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN). To otworzyło drogę do nawiązania oficjalnych stosunków i wymiany przedstawicieli dyplomatycznych. Wcześniej, w okresie międzywojennym Polska i Islandia nie utrzymywały formalnych stosunków dyplomatycznych. O uznaniu TRJN przez Reykjavik, władze w Warszawie, powiadomiła polska ambasada w Moskwie. Tekst telegramu informującego o uznaniu TRJN to również jeden z upublicznionych dokumentów, prezentowanych w galerii poniżej.

   

  Okazją do prowadzenia dalszych rozmów w sprawie sformalizowania polsko-islandzkich relacji był przyjazd do polski posła Islandii w ZSRR – Pétura Benediktssona. W czasie spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Zygmuntem Modzelewskim ustalono,że Polska i Islandia nawiążą stosunki dyplomatyczne na szczeblu poselstw, ale nie otworzą placówek w Warszawie i Reykjaviku.

   

  Funkcje polskiego przedstawiciela w Islandii miał pełnić poseł RP w Oslo, natomiast w Warszawie postanowiono akredytować posła islandzkiego w Moskwie. Formalnie Polska i Islandia nawiązały stosunki dyplomatyczne w styczniu 1946 roku, w drodze wymiany not przekazywanych za pośrednictwem moskiewskich przedstawicielstw dyplomatycznych obu krajów.

   

  Dopiero w roku 1956 utworzono w Reykjaviku konsulat PRL, który następnie został przekształcony w poselstwo. Z kolei w 1962 roku rangę przedstawicielstw dyplomatycznych podniesiono do szczebla ambasad.

   

  Poniżej prezentujemy dokumenty związane z rocznicą.:

   

  ·         raport pierwszego polskiego posła w Reykjaviku Mieczysława Rogalskiego z 1946 r.;

  ·         raport drugiego polskiego posła w Reykjaviku Józefa Giebułtowicza z 1948 r. sporządzony po wręczeniu listów uwierzytelniających;

  ·         zestaw dokumentacji ilustrujący proces nawiązywania stosunków dyplomatycznych między Polską i Islandią.

   

  Więcej informacji na temat rocznicy można znaleźć w zakładce Archiwum Polskiej Dyplomacji portalu MSZ.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

   

  Opracowanie: Historyk MSZ oraz Wydział Wiedzy Historycznej

   

   

  * Oryginały prezentowanych dokumentów znajdują się w Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  Telegram z Ambasady RP w Moskwie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie z informacją, że 13 lipca Islandia uznała Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, 15 lipca 1945 r. (AMSZ).
  Polska nota potwierdzająca nawiązanie stosunków i wymianę przedstawicieli dyplomatycznych, 24 stycznia 1946 r. (AMSZ).
  Pismo dyrektora Protokołu Dyplomatycznego informujące o przekazaniu Mieczysławowi Rogalskiemu listów uwierzytelniających akredytujących go przy prezydencie Republiki Islandii, 8 marca 1946 r. (AMSZ).
  Kopia listów uwierzytelniających Mieczysława Rogalskiego, 6 marca 1946 r., strona 1 (AMSZ).
  Kopia listów uwierzytelniających Mieczysława Rogalskiego, 6 marca 1946 r., strona 2 (AMSZ).
  Listy uwierzytelniające Petura Benediktssona w Polsce, 5 lutego 1946 r. (AMSZ).
  Mowa pierwszego posła islandzkiego w Polsce wygłoszona podczas ceremonii składania listów uwierzytelniających prezydentowi RP Bolesławowi Bierutowi, 27 września 1946 r. (AMSZ).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: