close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 15 kwietnia 2015

  14 kwietnia 1950 r. zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne między Polską i Mongolią. W archiwum MSZ zachowała się notatka z 17 grudnia 1953 r. pt. „Kalendarium nawiązania stosunków dyplomatycznych z Mongolią” oraz tekst noty, przekazanej do Ambasady Mongolskiej Republiki Ludowej.

  Stosunki polsko-mongolskie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci rozwijały się z różną intensywnością, w ostatnich latach zdecydowanie zyskując na aktywności. W 2013 r. miała miejsce wymiana wizyt na szczeblu prezydentów, intensywne są kontakty parlamentarne, bardzo dobrze rozwija się współpraca na forach organizacji międzynarodowych. Po 5 latach przerwy odnowiona zostaje bezpośrednia obecność dyplomatyczna Polski w Mongolii - utworzone zostało stanowisko ambasadora wizytującego RP. Mimo odległości geograficznej rośnie nasza wymiana handlowa, a polskie produkty niezmiennie są obecne na rynku mongolskim. Coraz więcej przedstawicieli średniego i dużego biznesu jest zainteresowanych ekspansją w tym kierunku.

   

  Polska przez długi okres była popularnym miejscem kształcenia mongolskich studentów i wielu przedstawicieli mongolskiej elity do dzisiaj swobodnie porozumiewa się po polsku, zachowując miłe wspomnienia z lat studenckich, spędzonych w naszym kraju. W czołowych uniwersytetach w stolicach obu krajów działają wydziały mongolistyki i polonistyki, kontynuowane są tradycje współpracy naukowej w tak wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach, jak paleontologia i etnologia. Wielu Mongołów przybywa turystycznie do Polski. Dla naszych obywateli Mongolia też staje się coraz częściej celem wakacyjnych pobytów.

   

  Dokumenty związane z nawiązaniem stosunków dyplomatycznych.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Życie Warszawy 15 kwietnia 1950
  Życie Warszawy 15 kwietnia 1950
  Trybuna Ludu 15 kwietnia 1950
  Trybuna Ludu 15 kwietnia 1950

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: