close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 4 listopada 2015

  – Paryska Karta Nowej Europy była wynikiem nowego otwarcia w Europie – podkreślił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna otwierając w Warszawie konferencję poświęconą 25. rocznicy podpisania w Paryżu tego dokumentu.

  Minister zwrócił uwagę, że dzisiejsze spotkanie w Warszawie ma wymiar symboliczny. – Polska może być przykładem tego, jak osobista wolność, gospodarka rynkowa i faktyczna niepodległość mogą zmienić poprzednio komunistyczny kraj w funkcjonującą demokrację z rosnącą gospodarką, która aktywnie włącza się w działania na rzecz bezpieczeństwa w Europie – ocenił.  Odniósł się też do  słów Winstona Churchilla: „budowanie jest powolnym i mozolnym zadaniem na wiele lat, a niszczenie może być bezmyślnym aktem jednego dnia".

   

  W swoim wystąpieniu otwierającym konferencję „25 lat Karty Paryskiej, jak odnowić zobowiązanie, spełnić oczekiwania i ożywić OBWE” („25 Years od the Charter of Paris, How to Renew Commitment, Fulfill Expectations, and Reivive the OSCE”) minister Grzegorz Schetyna przypomniał, że Karta Paryska miała na celu wskazanie zasad, jakimi powinny kierować się państwa w nowej rzeczywistości po zakończeniu Zimnej Wojny. – Te zasady obejmowały m.in. zakaz użycia siły, swobodny wybór sojuszy, zobowiązanie do stosowania reguł demokracji oraz szerokiego wachlarza praw człowieka. Nie możemy iść na ustępstwa w zakresie tych zasad i wartości, które zostały wspólnie wypracowane przez wszystkie państwa OBWE, tylko dlatego, że jeden kraj postanowił nie stosować się do nich – mówił szef polskiego MSZ.

   

  Minister zauważył także, że prosperujące kraje demokratyczne ze społeczeństwem obywatelskim – przestrzegające praw człowieka i zasad prawa – są bardziej zainteresowane stabilnością niż konfliktami. Dlatego też, zdaniem ministra, „musimy reagować wspólnie na wszelkie obecne i przyszłe naruszenia zobowiązań” zawartych w porozumieniach międzynarodowych.

   

  Organizatorami konferencji są Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, niemiecka Bundesakademie für Sicherheitspolitik (BAKS) oraz resorty spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Konferencja stanowi okazję do dyskusji polityków, dyplomatów i ekspertów o sposobach przezwyciężenia kryzysu, w jakim znalazł się dziś system bezpieczeństwa europejskiego. Uczestnicy konferencji rozmawiać będą także o koncepcji wszechstronnego bezpieczeństwa według OBWE jako kluczu do rozwiazywania konfliktów, kontroli zbrojeń, a także o ludzkim wymiarze działań OBWE.

   

  W konferencji udział biorą m.in. specjalny przedstawiciel rządu RFN ds. przewodnictwa Niemiec w OBWE Gernot Erler w 2016 r. oraz sekretarz stanu MSZ Republiki Serbii Roksanda Ninčić, jako reprezentant kraju sprawującego aktualne przewodnictwo w OBWE.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Przemówienie ministra Grzegorza Schetyny (jęz. angielski)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: