close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 20 lipca 2015

  O porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego, sytuacji w Libii i Tunezji, procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie oraz działaniach Unii w sprawie migracji rozmawiali w Brukseli podczas poniedziałkowego spotkania ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

  Ministrowie wyrazili solidarność z Włochami w związku z porannym porwaniem obywateli tego państwa w  Libii. W  uwagach wprowadzających Wysoka Przedstawiciel Federika Mogherini odniosła się do  problematyki migracyjnej, w świetle przyjmowanych konkluzji FAC oraz do rocznicy zestrzelenia samolotu MH17 w Donbasie.

  W punkcie o irańskim programie nuklearnym ministrowie podziękowali Wysokiej Przedstawiciel za porozumienie osiągnięte w Wiedniu, podkreślając kilkunastoletnie zaangażowanie UE w proces negocjacyjny. Wysoka Przedstawiciel, przy poparciu ministrów podkreśliła znaczenie tego porozumienia dla utrzymania bezpieczeństwa, rozwoju sytuacji w regionie oraz dla skuteczności wielostronnej dyplomacji, która w ostatnich latach przechodziła przez liczne kryzysy. Jego implementacja niewątpliwie wpłynie na relacje bilateralne, regionalne i globalne.

  W dyskusji ministrów o Libii uczestniczył specjalny przedstawiciel NZ ds. Libii Bernardino Leon. Ministrowie omówili sytuację polityczną i perspektywy jej rozwoju oraz kwestię bezpieczeństwa w regionie i rolę sąsiadujących z Libią państw. Ministrowie zgodzili się z opinią, że UE pozostaje kluczowym aktorem w odniesieniu do Libii. Przedyskutowano także możliwość przyjęcia sankcji i omówiono nazwiska osób, które ewentualnie mogłyby się znaleźć na liście sankcyjnej w sytuacji pogorszenia się sytuacji na miejscu. Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że pełną zdolność operacyjną EUNAVFOR MED osiągnie za tydzień a ministrowie powrócą do tematu w nadchodzących tygodniach, w związku z pracami nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa na forum ONZ.

  Dyskusja dotycząca relacji Unii Europejskiej z Tunezją odbyła się w trakcie obiadu z udziałem szefa tunezyjskiej dyplomacji. Ministrowie omówili wsparcie UE dla tego państwa oraz wzmocnienie współpracy.
  Dyskusja na forum Rady dotyczyła także procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. 

  W trakcie Rady ds. Zagranicznych szefowie dyplomacji państw UE przyjęli plan działań w sprawie Praw Człowieka i demokracji uznając, że są one kluczowym elementem polityki UE.

   

  Marcin Wojciechowski
  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: