close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 2 sierpnia 2016

  – Światowe Dni Młodzieży, a wcześniej Szczyt NATO, potwierdzają, że Polska nie tylko nie jest zmarginalizowana, wręcz przeciwnie, jest w centrum uwagi światowej – powiedział szef MSZ w rozmowie z redaktor Danutą Holecką.

  Zapytany o zagrożenia terroryzmem przed Światowymi Dniami Młodzieży, minister powiedział, że „Polska nie żyje w próżni, nie jest odizolowaną wyspą”. – Przyjechali do nas ludzie z całego świata, również z miejsc, gdzie toczą się otwarte konflikty, wydaliśmy setki tysięcy wiz – więc była obawa, że coś się może stać. Wszystko przebiegło dobrze i dziś oddychamy z ulgą – zapewnił szef MSZ.


   
  Papież Franciszek mówił, że Polska jest wspaniałym krajem, ma wielką historię, wielki dorobek, wkład w pojednanie międzynarodowe, w tym pojednanie polsko-niemieckie – zaznaczył minister Waszczykowski. Podkreślił też, że z całego świata płyną do Polski gratulacje za wzorcową organizację Światowych Dni Młodzieży, a wielu młodych pielgrzymów nadal przebywa turystycznie na terenie naszego kraju. Szef resortu dyplomacji wyraził opinię, że broszury m.in. o historii Polski i o ŚDM przygotowane przez MSZ „okazały się bardzo przydatne i cenne, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy były w Polsce”.

   

   

   

   

   

   
  Minister potwierdził, iż Watykan był informowany o pomocy Polski dla Ukrainy, o zwiększeniu przez rząd pomocy dla uchodźców na przyszły rok. Podczas pobytu papieża w Polsce rozmawiano też, jak przypomniał minister w programie, o wizycie szefa polskiego MSZ w Jordanii, w czasie której przekazano dary dla uchodźców, oraz o programach międzynarodowych, poprzez które Polska pomaga uchodźcom, zgodnie z zaleceniem papieża, w miejscu powstawania konfliktów. – O uchodźcach papież mówił z wielkim wyczuciem, wspominał o problemach, jednak ze świadomością, że recepty na te problemy muszą znaleźć politycy w poszczególnych krajach – oświadczył minister Waszczykowski.
   


  W kontekście ostatniej decyzji Komisji Europejskiej minister Waszczykowski powiedział, że Polska jako „państwo suwerenne, z własnym systemem politycznym i prawnym, który nie odbiega od kanonów systemów demokratycznych w UE" zgodnie z tymi kanonami, z zaleceniami Komisji Weneckiej i z zasadami dialogu politycznego, rozwiązuje kwestię funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: