close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 25 września 2014

  Paweł Pawlikowski, reżyser filmu „Ida”, odebrał statuetkę za najlepszy film Festiwalu Filmowego w Limie „Al Este de Lima”. Wyróżnienie wręczyła twórcy podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk.

  Reżyser nie mógł wziąć udziału w festiwalu w stolicy Peru, dlatego organizatorzy wydarzenia przekazali statuetkę za pośrednictwem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

   

  - Mamy nadzieje, ze ta nagroda jest krokiem w kierunku oskarowego sukcesu tego doskonałego filmu. Międzynarodowe uznanie dla pańskiej pracy buduje kapitał dla promocji wizerunku Polski za granicą, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni - mówiła wiceminister Kacperczyk, wręczając nagrodę.

   

  - Za doskonałą estetykę filmu, która przenosi widza do epoki przedstawionych w obrazie wydarzeń; za precyzję działań, użycie formy obrazu z lat 60-tych. Najpiękniejsze w filmie jest pokazanie jak młoda nowicjuszka otwiera się na świat, doświadcza bólu ukrytej przez rodzinę przed laty prawdy oraz staje się kobietą, by na koniec powrócić do miejsca, z którego się wywodzitak swój wybór uzasadniło jury peruwiańskiego festiwalu.

   

  Festiwal Filmowy „Al Este de Lima” (Na Wschód od Limy) promuje niezależną kinematografię Europy Środkowej i Wschodniej. Jest również platformą wymiany kulturowej z Ameryką Łacińską. Podczas tegorocznej, 5. edycji wydarzenia, miłośnicy kina mogli zobaczyć 35 filmów długometrażowych z Niemiec, Austrii, Bułgarii, Słowacji, Węgier, Polski, Czech, Rumunii i Serbii. W ramach festiwalu zaprezentowano również najnowsze filmy reżyserów pochodzących z Armenii i Gruzji oraz klasyczne kino rosyjskie.

   

  W części konkursowej festiwalu o tytuł najlepszego filmu walczyło dziewięć produkcji z Polski, Węgier, Serbii,  Armenii, Czech i Słowacji. Wspólnym tematem dzieł wybranych do konkursu było poszukiwanie tożsamości. W Limie pokazano trzy polskie filmy długometrażowe: „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „Papuszę” Joanny Kos i Krzysztofa Krauzego oraz „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  Fot. Sylwester Kaźmierczak

  9O4B0500
  9O4B0506
  9O4B0517

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: