close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Odnaleziony w jednym z domów aukcyjnych w Mediolanie olejny obraz barokowego malarza Pietera Muliera został w piątek przekazany do zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego. Obraz zaginął po zakończeniu II wojny światowej.

   

  Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna mówił podczas piątkowej uroczystości, że dzieło Muliera to obraz z „ciekawą historią”. „Przez kilkaset lat był we Wrocławiu, był własnością tutejszego patrycjusza. W 1942 r. trafił do opactwa w Henrykowie, potem zaginał, jak wiele dzieł sztuki z tego terenu. Wreszcie odnaleziony i zatrzymany przy ogromny wsparciu włoskiej Gwardii Finansowej” - powiedział Schetyna.

   

  Dzieło Muliera zatytułowane „Spokojne morze przy skalistym brzegu” powstało pod koniec XVII w. Przedstawia widok na morze oraz pasterzy pasących nad jego brzegiem bydło. Odzyskany obraz jest typowym przykładem twórczości Muliera. Przedstawia pejzaż, co było charakterystycznym dla tego artysty tematem. Dzieło jest sygnowane przez artystę, co nieczęsto się zdarzało w jego twórczości.

   

  Przed wojną w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu znajdowały się trzy dzieła Muliera, dwa pochodziły z kolekcji Albrechta von Saebischa przekazanej miastu przez Ernsta Wilhelma von Hubriga. We wrocławskim Muzeum Narodowym obecnie pokazywany jest również inny obraz Muliera - „Pejzaż z wodospadem”. To dzieło pochodzi ze zbiorów Hochbergów w Książu.

  W marcu obraz Muliera został wycofany z oferty domu aukcyjnego w Mediolanie w wyniku działań włoskich służb skarbowych, we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.

   

  Dzieło Muliera zaginęło zaraz po zakończeniu II wojny światowej, nie znaleziono go wśród dzieł ukrytych w podziemiach opactwa w Henrykowie, gdzie zostały przeniesione z kościołów i muzeów ze Śląska, by ocalić je przed nalotami. Według włoskiej agencji prasowej Ansa, obraz przechowywany był następnie w Niemczech, a w latach 90. pojawił się w Szwajcarii w kolekcji zamożnego przedsiębiorcy. Potem wielokrotnie zmieniał właścicieli.

   

  Pieter Mulier, zwany też Il Cavaliere Tempesta (Rycerz Burzy) lub Pietro Tempesta, żył w drugiej połowie XVII w. Pochodził z Niderlandów, ale większość życia spędził we Włoszech, gdzie zmarł w 1701 r. W twórczości tego barokowego malarza dominowały pejzaże przedstawiające morze, często wzburzone przez sztorm.

   

  Źródło: PAP, pdo/ agz/

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: