close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Relacje z Rosją, konflikt na Ukrainie, przygotowaniom do majowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze, unia energetyczna oraz sytuacja na Bałkanach Zachodnich były tematami poniedziałkowej rozmowy w Bratysławie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec.

   

  W spotkaniu uczestniczyli szefowie dyplomacji Czech Lubomir Zaoralek, Słowacji Miroslav Lajcak, Węgier Janos Martonyi oraz Niemiec Frank-Walter Steinmeier; Polskę reprezentował wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski.

   

  "Chcieliśmy przede wszystkim porozmawiać, jak po ostatniej Radzie Europejskiej widzimy kwestię implementacji zarówno unii energetycznej, jak i kwestii dotyczących Rosji, implementacji porozumienia mińskiego" - powiedział PAP Trzaskowski.

   

  Podkreślił, że rozmowa dotyczyła także przygotowań do zaplanowanego na maj szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. "Chodziło też o omówienia sytuacji na Bałkanach Zachodnich, bo tam się teraz sporo dzieje, a kwestia ta zeszła ostatnio na dalszy plan" - zaznaczył wiceszef MSZ.

   

  Przywódcy państw UE zasygnalizowali podczas ubiegłotygodniowego szczytu UE w Brukseli, że utrzymają sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Jest to zapowiedź przedłużenia sankcji do końca roku.

   

  Szefowie państw i rządów krajów UE poparli w czwartek w Brukseli strategię budowy unii energetycznej zaprezentowaną w lutym przez KE. Unia energetyczna ma m.in. pomóc zmniejszyć zależność UE od zewnętrznych źródeł energii. Inicjatywa nabrała szczególnego znaczenia w obliczu napiętych relacji z Rosją i kryzysu na Ukrainie.

   

  Szczyt Partnerstwa wschodniego UE (Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś) odbędzie się w maju w Rydze. Ukraina i Gruzja liczą, że na szczycie tym zapadną decyzje dotyczące zniesienia wiz przez Unię dla mieszkańców tych krajów. Jednak w UE zdania na ten temat są na razie podzielone. (PAP)

  mzk/ par/

   

  Źródło: PAP

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: