close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Wierzymy, że w przyszłości obroty handlowe między Polską a Iranem mogą osiągnąć poziom miliarda dolarów - mówili na niedzielnej konferencji prasowej w siedzibie polskiego MSZ szefowie dyplomacji obu krajów, Witold Waszczykowski i Mohammad Dżawad Zarif.

   

  Dwudniowa wizyta ministra Dżawada Zarifa w Warszawie skoncentrowana jest na kwestiach dwustronnej współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej.

   

  W swoim wystąpieniu minister Waszczykowski podkreślał, że Iran jest dla Polski ważnym partnerem politycznym i ekonomicznym, "ważnym państwem, w ważnym regionie".

   

  Szef polskiego MSZ - nawiązując do podpisanego w lipcu ubiegłego roku międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego, którego implementacja zakończyła blisko 10-letni okres, kiedy wobec Teheranu obowiązywały międzynarodowe sankcje - wyraził radość z faktu, iż "po latach marginalizowania, a nawet ostracyzmowania Iranu, Iran wraca jako ważny partner, jako ważny gracz i państwo, które będzie wpływało na pozytywne rozwiązania sytuacji międzynarodowej".

   

  Przed rozpoczęciem konferencji prasowej ministrowie podpisali porozumienie o współpracy ws. konsultacji politycznych, które - według ministra Waszczykowskiego - może otworzyć "nowy etap nie tylko współpracy politycznej, ale również współpracy gospodarczej i kulturalnej" oraz przyczyni się do zacieśnienia relacji polsko-irańskich.

   

  Szef irańskiego MSZ przekonywał z kolei, że Iran i Polskę łączą "szerokie możliwości współpracy" oraz fakt, że oba kraje "mają dużą rolę do odegrania w swoim otoczeniu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i stabilizację".

   

  Szczególny nacisk obaj ministrowie kładli na współpracę gospodarczą.

   

  "Panie ministrze, mam nadzieję, że marzenie pańskiego ambasadora, aby relacje polsko-irańskie w dziedzinie gospodarczej osiągnęły poziom miliarda dolarów w tej chwili, zacznie być realizowane" - powiedział minister Waszczykowski, zwracając się do swojego irańskiego odpowiednika.

   

  Również minister Dżawad Zarif wyraził przeświadczenie, że obroty gospodarcze między Polską a Iranem mogą w przyszłości sięgnąć 1 miliarda dolarów. Podkreślił, że w jego delegacji do Warszawy przyjechali przedstawiciele Irańskiej Izby Gospodarczej i przedsiębiorcy różnych branż, "głównie sektora prywatnego", którzy "mają nadzieję nawiązać współpracę ze swoimi polskimi partnerami". "Możliwa jest współpraca w wielu dziedzinach gospodarki" - ocenił.

   

  Obaj ministrowie podkreślali również historyczne związki obu krajów, m.in. pamięć o Polakach, którzy trafili na tereny dzisiejszego Iranu w okresie drugiej wojny światowej.

   

  "Mam nadzieję, że nasze narody wykorzystają tę wspaniałą przeszłość do współpracy w przyszłości" - powiedział minister Dżawad Zarif.

   

  Minister Waszczykowski zwracał z kolei uwagę, że historie Polski i Iranu "spotykały się" również m.in. na przełomie lat 70. i 80. - kiedy to "w obu naszych krajach przeciwstawialiśmy się obcej dominacji" - oraz w 1989 r., kiedy Iran i Polska weszły na drogę społeczno-gospodarczych przemian.

   

  W poniedziałek minister Dżawad Zarif, przedstawiciele polskiego rządu oraz polskich i irańskich przedsiębiorców mają wziąć udział w Polsko-Irańskim Forum Gospodarczym.

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: