close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Prezydent Bronisław Komorowski w piątek, w Dniu Służby Zagranicznej odznaczył kilkunastu dyplomatów. Podkreślił, że największym wyzwaniem dla polskiej dyplomacji jest obecnie "realizacja marzenia i działania" na rzecz "polskiego zamysłu" Partnerstwa Wschodniego.

  Współczesna służba dyplomatyczna - uważa prezydent - polega na "wielkim darze obserwowania i informowania na czas", a także na reprezentowaniu państwa polskiego i umiejętnego przekazywania tego, co wartościowe w Polsce i w polskiej polityce.

   

  "Jestem absolutnie przekonany o tym, że odznaczając państwa dzisiaj, mogłem właśnie wyróżnić osoby, które potrafiły w ten sposób funkcjonować, funkcjonować w sposób tradycyjny, jeśli chodzi o cele, ale jednocześnie w sposób nowoczesny, jeśli chodzi o umiejętność działania (...) w zmieniającym się świecie" - powiedział Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

   

  Prezydent dziękował za służbę i zaangażowanie w - jak mówił - tak ważny dla Polski projekt jak Partnerstwo Wschodnie (PW). Jak podkreślił, największym w tej chwili wyzwaniem dla polskiej dyplomacji jest "realizacja marzenia i działania" na rzecz "polskiego zamysłu" Partnerstwa.

   

  "W najbliższym czasie będziemy świadomi tego, jaki plon uda się uzyskać z długotrwałego siania, długotrwałego działania i uprawiania (...) pola. Jestem przekonany i mam nadzieję, że wspólnie będziemy cieszyli się sukcesem w postaci decyzji Unii Europejskiej dot. naszego arcyważnego sąsiada, jakim jest Ukraina, jak i utworzenia perspektywy dla Mołdawii czy Gruzji" - zaznaczył Komorowski. Wyraził jednocześnie przekonanie, że listopadowy szczyt w Wilnie, podczas którego Ukraina, Mołdawia i Gruzja mają zbliżyć się do UE, będzie "ukoronowaniem wysiłku zarówno wielu polskich dyplomatów, jak i wielu polskich polityków".

   

  "Jestem przekonany, że będzie to po prostu sukces Polski" - powiedział Komorowski. Dodał jednak, że nasz kraj powinien być przygotowany na każdy scenariusz szczytu wileńskiego, aby "zagospodarować" wysiłek i wielki potencjał swojej pozycji, którą udało się zbudować w UE i naszym sąsiedztwie w związku z ideą PW.

   

  "To jest dzień całej służby zagranicznej, chciałbym więc państwu życzyć dalszych sukcesów, bo każdy sukces państwa będzie sukcesem Polski" - życzył Komorowski dyplomatom.

   

  Podczas uroczystości prezydent odznaczył - za wybitne zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Macieja Szpunara; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Krzysztofa Kasprzyka, Adama Kułacha, Mieczysława Sokołowskiego, Beatę Stelmach.

  Za zasługi w służbie zagranicznej i współpracy międzynarodowej Złote Krzyże Zasługi otrzymali Piotr Opaliński i Maciej Pisarski. Srebrny Krzyż Zasługi przypadł Jerzemu Jędrzejukowi i Sławomirowi Majszykowi.

   

  Za zasługi w działalności na rzecz integracji europejskiej oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Karolina Ostrzyniewska.

   

  Pracownikom służby zagranicznej dziękował także uczestniczący w uroczystości szef MSZ Radosław Sikorski, który nadał z okazji Dnia Służby Zagranicznej odznaki honorowe Bene Merito oraz nominacje na najwyższy stopień w dyplomatycznej hierarchii tj. Ambasadora Tytularnego.

   

  Na uroczystości obecni byli - oprócz Komorowskiego i Sikorskiego - m.in. szef BBN Stanisław Koziej i prezydencki minister Jaromir Sokołowski oraz b. szefowie MSZ - Dariusz Rosati oraz Andrzej Olechowski.

   

  Święto polskiej służby zagranicznej obchodzone jest decyzją MSZ 16 listopada. Tego dnia w 1918 r. Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę do przywódców państw świata, informując w niej o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: