close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • Polska będzie wspierać unijne aspiracje Gruzji - podczas wtorkowej wizyty w Gruzji szef MSZ Grzegorz Schetyna podpisze umowę ws. powołania tzw. konferencji tbiliskiej. Będzie to cykl szkoleń, konferencji organizowanych przez nasz kraj.

   

  Do Gruzji Schetyna uda się wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Danii.

   

  "To kolejna wizyta w takim łączonym formacie. To pokazuje wagę, jaką Polska wraz z partnerami przywiązuje do programu Partnerstwa Wschodniego, którego Gruzja jest członkiem. Będziemy rozmawiać o przygotowaniach do szczytu Partnerstwa w Rydze, o implementacji przez Gruzję umowy stowarzyszeniowej z Unią (Gruzja od roku jest krajem stowarzyszonym z UE – PAP). Będziemy też rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa" – poinformował PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

   

  Schetyna i szefowie dyplomacji Szwecji i Danii spotkają się z prezydentem, premierem i szefem MSZ Gruzji. Porozmawiają też z przedstawicielami opozycji i organizacji pozarządowych.

   

  "W trakcie wizyty zostanie podpisane memorandum w sprawie powołania tak zwanej konferencji tbiliskiej. To ma być platforma prowadzona przez Polskę na rzecz Gruzji. Będziemy się w jej ramach dzielić naszym doświadczeniem w integracji europejskiej, proeuropejskich reform. Będziemy w szczególny sposób wspierać Gruzję w integracji europejskiej" – powiedział rzecznik MSZ.

   

  Konferencja tbiliska będzie cyklem tematycznych spotkań, seminariów, konferencji, wizyt roboczych.

   

  Zanim Schetyna dotrze do Gruzji, w poniedziałek w Barcelonie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów SZ UE z krajami sąsiedztwa południowego. Gospodarzami są wspólnie hiszpański rząd i wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini.

   

  "Udział w tym spotkaniu podkreśla, że Polska z jednakową uwagą traktuje sąsiedztwo południowe, jak i sąsiedztwo wschodnie Unii Europejskiej. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat obecnych zagrożeń. Niedawno doszło do serii zamachów terrorystycznych w Tunezji, musimy wspólnie stawić czoła Państwu Islamskiemu i jego agresji w szeregów krajów regionu" – powiedział rzecznik MSZ.

   

  "Chcemy wspierać kraje sąsiedztwa południowego w rozwoju. Jesteśmy zainteresowani wspólną pracą nad kwestiami polityki imigracyjnej" – dodał. (PAP)

   

  tgo/ as/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: